قطری ها گاز هلیوم ایران را می برند

ریال نیوز : عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید نپرداختن ایران به ظرفیت برداشت و استفاده از گاز هلیوم، یک فرصت ملی را به تهدید تبدیل کرده است.

به گزارش ریال نیوز، مهرداد عباد در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: گاز هلیوم در ایران به عنوان یک سرمایه ملی رسما فراموش شده است. این گاز در سال ۱۸۶۸ از سوی فرانسوی‌ها کشف شد و از سال ۱۹۰۳ به عنوان یک منبع بزرگ در جهان مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ذخایر مشترک هلیوم ایران و قطر، بین ۲۵ تا ۴۰ درصد از ذخایر هلیوم جهان به شمار می‌رود، توضیح داد: با وجود آنکه برداشت این گاز از ۱۲۰ سال پیش در جهان کلید خورده، اما همچنان شرایط برداشت آن در ایران فراهم نشده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اهمیت هلیوم در صنایع و خدمات مختلف، گفت: این گاز از دستگاه‌های ام آر بیمارستانی گرفته تا در صنایع نفت گاز و پتروشیمی، کارایی فراوانی دارد و ما با وجود آنکه ذخیره غنی از این محصول داریم اما در طول سال مقادیر زیادی از آن را وارد می‌کنیم.

عباد با اشاره به تاسیس چند کارخانه استخراج هلیوم در قطر در سه سال گذشته، اظهار کرد: با توجه به اینکه ذخایر هلیوم ایران و قطر مشترک است، نبود اقدامات لازم از سوی ایران باعث شده، طرف قطری با خیال راحت این محصول را استخراج کند و به فروش برساند.

به گفته وی، هرچند ایران در حوزه دانش عملی استخراج هلیوم هنوز پیشرفت قابل توجهی نکرده اما اما می‌توان انتظار داشت که با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و متخصصان که چند سال قبل اقداماتی را انجام دادند اما به دلیل تحریم‌ها ناکام ماند، در این حوزه اقدامات اساسی آغاز شود تا لااقل در میادین مشترک، ایران نیز همپای قطر از هلیوم موجود استفاده کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا