مجلس، خانه ملت است نه مجلس حوزه‌های ا نتخابی

حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان در آئین افتتاح مجلس یازدهم با حضور در جایگاه با گرامیداشت یاد امام راحل و شهدای گرانقدر، گفت: آغاز مجلس یازدهم را خدمت همه نمایندگان محترم و ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض می کنم. پارلمان و مجلس در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است و در ایران اسلامی مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی است.

وی افزود: اولین رکن دموکراسی در تاریخ ایران در ۱۱۴ سال پیش با مجلس شورای ملی آن زمان شکل گرفت و این نهاد از مرحوم آخوند خراسانی و محقق نائینی تا امام راحل (ره) نهادی بوده که به عنوان نهادی مشروع و قانونی تلقی شده است.

رئیس جمهور گفت: در مجلس شورای اسلامی از آغاز بزرگانی بر چنین صندلی هایی نشستند و انجام وظیفه کردند. از شهید آیت الله مدرس گرفته تا مقام معظم رهبری تا مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و تا شهیدانی همچون شهید رجایی، شهید باهنر، شهید چمران در مجلس اول بر همین صندلی ها نشستند و به وظیفه مهم قانون گذاری پرداختند.

روحانی ادامه داد: هم دوران دولت چهار ساله است و کوتاه و هم دوران مجلس اما با همکاری دولت و مجلس می توانیم یادگاری دائمی و ماندگار را برای دهه ها و حتی قرن ها برای مردم به یادگار بگذاریم و آن یادگار بزرگ قانون متقن، صحیح و کارآمد برای جامعه است.

وی گفت: مجلس ها و دولت ها آمدند و رفتند اما قانون مدنی کشور برای دهه ها و پیش از یک قرن به عنوان محکم ترین قانون هنوز هم جای افتخار برای  ایران و قانون گذاری ایران است.

اهم اظهارات رئیس جمهور را بخوانید؛

*مجلس و دولت می توانند با هم همکاری کنند، امیدوارم در یک سال باقی مانده دولت و اغازین سال مجلس بتوانیم در همه زمینه ها با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

*مبنای ما برای همکاری ها چارچوب قانون اساسی است و ما مجلس و تک تک نمایندگان را از دیدگاه قانون اساسی در برابر کل ملت ایران مسئول می دانیم آنچنان که قانون اساسی این را می گوید و اگر همه فکرها برای منافع ملی، امنیت ملی، مصالح ملی و برای هویت ملی باشد و مصالح عمومی را بر مصالح حزبی و جناحی و حوزه های انتخابی ترجیح بدهیم بی تردید مجلس نه مجلس حوزه‌های انتخابیه است نه مجلس اقوام، فرق، جناح ها و … است بلکه خانه ملت است و از آن ملت ایران است.

مهم‌ترین سرفصل های اظهارات رئیس جمهور:

*ترجیح منافع ملی بر منافع بخشی و حوزه های انتخابیه و جناحی اساس کار برای همکاری دولت و مجلس است.

*خدمت نمایندگان محترم مجلس عرض می کنم که دولت یازدهم و دوازدهم در دو مقطع پنج ساله و سه سال قرار گرفت، در پنج سال اول مبنای دولت گشایش و پیشرفت بود و بحمدالله در همه زمینه ها در سال های اولیه هم شاهد گشایش ها در امور مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بودیم و هم شاهد پیشرفت.

*اینکه بحمدالله امروز در ماجرای کرونا ایران در لیست کشورهای موفق در مبارزه با این ویروس خطرناک قرار گرفته، یکی از دلایل آن این است که در دولت یازدهم پایه های درمان و بهداشت در کشور مستقر شد. توانمندی درمانی کشور از تخت های بیمارستانی تا تجهیزات به دو برابر آنچه قبل از سال  ۹۲ در تاریخ ایران بوده است رسید و این افتخار بزرگی برای ملت ایران و برای مسئولان نظام است که شرایط آنچنان مهیا شد که در این حادثه سخت ویروس عالم گیر ما نه دغدغه ای از لحاظ تخت بیمارستانی داشتیم و نه دغدغه  ای نسبت به تخت های ویژه و آی سی یو داشتیم و نه برای تنفس مصنوعی. این به دلیل استحکام پایه های درمانی در جمهوری اسلامی ایران بود.

*همینطور در زمینه فضای مجازی و تقویت آن شرایطی را پیدا کردیم که به راحتی توانستیم بسیاری از امور را از طریق فضای مجازی حل و فصل کنیم. نمونه آن کار مجلس شورای اسلامی در ماه های آخر دوره دهم بر مبنای امکانات فضای مجازی.

*امروز میلیون ها مراجعه به بانک ها و دستگاه های دولتی مردم را بی نیاز کرده به دلیل دولت الکترونیک و بودن این فضا در اختیار مردم ۷۷ میلیون نفر از بانک ها وام دریافت کردند بدون آنکه یک نفر نیاز باشد به بانکی مراجعه کند و این توانمندی کشور در زمینه فضای مجازی است. موبایل هوشمند در کشور در سال ۹۲، ۳۰۰ هزار عدد بود و امروز بالای ۷۰ میلیون.

*همچنین شرکت های دانش بنیان در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد تحولات اساسی بود، ما از ۵۲ شرکت به ۵ هزار شرکت دانش بنیان رسیدیم و درآمد این شرکت ها ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ بود که تحولی بزرگ در زمینه اشتغال و فناوری نوین از طریق دانشمندان جوان ما بوده است.

*در سایر موارد هم ما در دوره گشایش و پیشرفت توانستیم پیشرفت های قابل ملاحظه بدست آوریم، خودکفایی ها، توسعه زمین های کشاورزی، آماده نمودن محصولات کشاورزی تا ۱۲۰ میلیون تن نشانه تحرک ملت بزرگ ایران در بخش کشاورزی، صنعت و سایر بخش ها بود.

*در زمینه علم و دانش و فناوری ما از رتبه ۲۱ به رتبه ۱۶ دست پیدا کردیم و در زمینه نوآوری از رتبه ۱۳۱ به ۶۱ دست پیدا کردیم. این تحرک بزرگ در سراسر کشور در زمینه های اقتصادی و اجتماعی بود. البته در سایر زمینه ها هم شرایطی را به وجود اوردیم که خودکفایی و خوداتکایی ها بتواند ظهور و بروز پیدا کند. ما از ۵۲ میلیون لتیر در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر رسیدیم. همچنین در تولید گاز به خودکفایی بزرگی رسیدیم.

*در زمینه نظامی ما رتبه ۲۲ بودیم و امروز در جایگاه چهاردهم هستیم، در همه زمینه های زیربنایی ما شاهد تحول عظیم بودیم. در بزرگراه های کشور از ۱۴ هزار کیلومتر به ۲۸ هزار کیلومتر رسیدیم. و در سایر زمینه ها چون بنادر، ریل و … ما شاهد این حرکت خوب در کشور بودیم.

*رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ بزرگ ترین رشد بود، ما در تورم توانستیم به تورم تک رقمی، ۹ درصد و حتی ۷ درصد برسیم. در زمینه صادرات غیرنفتی که ما روز به روز در تنگنا قرار گرفتیم در چند سال متناوب صادرات غیرنفتی ما با واردات غیرنفتی تراز مثبت پیدا کرد و شاهد اشتغال ۹۷۰ هزار شغل جدید بودیم.

*این دوران در پنج سال اول با کمک مجلس و سایر قوا و هدایت مقام معظم رهبری به این نقطه قابل قبول دست یافتیم. اما متاسفانه دشمنان ما این حرکت و رشد سریع ایران را نتوانستند تحمل کنند.

*در پایان سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ دوران جدیدی پیش روی کشور و دولت قرار گرفت و مجبور شدیم از استراتژی پیشرفت به استراتژی مقاومت و ایستادگی تمایل پیدا کنیم.

* سخت ترین شرایط اقتصادی را تجربه کردیم که با حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری نگذاشتیم دشمنان به هدف خود دست پیدا کنند، آن ها می خواستند نظام ایران دچار اختلال شود، اقتصاد ایران دچار فروپاشی شود. آن ها با همه تبلیغات روانی و فشار اقتصادی می خواستند شاهد آن باشند که ۴۰ سالگی انقلاب را جشن نگیریم. ما در برابر دشمن ایستادگی کردیم، دشمن به هدف خود در زمینه اصل نظام و ایجاد بحران در کشور نرسیده و نخواهد رسید.

*در این دوران استراتژی اداره کشور با حداقل درآمد بود اما با این حال یک بار حقوق کارمندان تاخیر نیفتاد، کمک به اقشار ضعیف و واریز مستری مستمری بگیران به تاخیر نیفتاد و ما توانستیم کالاهای ضروری و اساسی را برای مردم تامین کنیم.

*شما دیدید که در تمام سال ۹۷ و ۹۸ سختی ها و مشکلات بسیاری داشتیم اما قفسه های مواد غذایی ما خالی نشد و مردم در نگرانی شدید برای تامین نیازمندی های ضروری خود قرار نگرفتند.

*در اینجا باید از هدایت و حمایت مقام معظم رهبری یاد کنم که در آغاز سال ۹۷ در جمع سران سه قوه و عده ای از مسئولان فرمود الان دولت در وسط میدان است و رییس جمهور به عنوان فرمانده این میدان جنگ است و دو قوه دیگر و همه نهادها موظف هستند که با دولت همکاری کنند.

* ایشان شورای عالی هماهنگی اقتصادی را برای همراهی با دولت تشکیل دادند که ۵۰ جلسه را در این دوره تشکیل داد که راه حل هایی را برای باز کردن گره های اقتصادی کشور و مردم داشت. این دوران اگر برای ما بسیار سخت بود اما هیچ یک از اهداف اقتصادی و اجتماعی پنج سال اول از یاد نرفت و همه آن اهداف را پیگیری می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا