نظر وزیر اقتصاد درباره INSTEX

به گزارش ریال نیوز، فرهاد دژپسند در حاشیه نشست هم اندیشی با کارآفرینان جوان در پاسخ به اینکه شروط INSTEX چه تاثیری در کلیت کار ما خواهد داشت، گفت: کارهایی که آنها از ما خواستند را می توانیم بدون آن شرط هایی که گذاشته اند انجام دهیم.

وزیر اقتصاد افزود: این شرط ها نیز جدید نیستند و طرح آن غیرضروری است.

دژپسند با بیان این که ثبات ارز از کاهش نرخ ارز مهمتر است، گفت: با توجه به اهمیت ثبات ارز، دولت در چند ماه اخیر بر این موضوع متمرکز شد و نوسانات را به حداقل رساند و بانک مرکزی با مدیریت قابل قبولی که داشت بدون سرکوب بازار ارز، این بازار را کنترل کرد.

وزیر اقتصاد با بیان این که ما در شرایط خاصی هستیم افزود: در شرایط استیبل قرار داریم و امیدوارم زمینه های کاهش نرخ ارز نیز فراهم شود. اما با توجه به اینکه ما هنوز از نظر سیاسی به بلوغ نرسیده ایم، منافع ملی را فدای سیاسی کاری می کنیم.

دژپسند همچنین با بیان این که نوسان در سیاست گذاری و تغییرات زیاد بخشنامه ها به هیچ وجه خوشایند نیست خطاب به کارآفرینان گفت: اگر در رابطه با بخشنامه ای مشکل داشتید و مزاحمتی در کارتان ایجاد شد به ما اعلام کنید تا اقدامات لازم را برای حذف بخشنامه های مزاحم انجام دهیم.

اگر تدبیر درست کنیم به شکنندگی نمی رسیم

وی در ادامه اظهار داشت: ما همیشه باید شرایطی را داشته باشیم که به تاب آوری برسیم؛ اگر تکانه ای بر ما وارد شد باید بتوانیم از پس آن بر بیاییم البته این حرف من لزوما به این معنا نیست که طی دو سال آینده با سختی های زیادی مواجه خواهیم شد بلکه حرف من این است که باید تاب آوری خود را افزایش دهیم.

وزیر اقتصاد افزود: ترامپ می خواهد ایران را به زانو درآورد این در حالی است که دستاورد انقلاب اسلامی این «استقلال» بوده است و آمریکا به دنبال وارد کردن خدشه به استقلال ماست؛ ما نمی خواهیم به راحتی ثمره ۴۰ ساله خود را از دست بدهیم اگر به درستی تدبیر کنیم به مرحله شکنندگی نمی رسیم.

صادرات غیرنفتی از مرز ۳۶ میلیارد دلار گذشت

دژپسند ادامه داد: صادرات غیرنفتی ما از مرز ۳۶ میلیارد دلار گذشت، اگر تلاش کنیم ارز حاصل از صادرات را برگردانیم قطعا کمک قابل توجهی به اقتصادمان خواهد شد. می‌خواستند صادرات نفت ما را صفر کنند که این اتفاق نیفتاد و ان شاءالله در آینده اتفاق نخواهد افتاد.   البته در شرایط گل و بلبل نیستیم اما در شرایطی هستیم که بتوانیم پایداری خود را در مقیاس مناسب تداوم بخشیم.

رشد اقتصادی نیازمند جذب سرمایه خارجی است

وزیر اقتصاد در ادامه به سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و گفت: ما برای سرمایه گذاران خارجی فرش قرمز پهن کرده ایم و البته برای کارآفرینان و سرمایه گذاران داخلی نیز فرش دیگری پهن خواهیم کرد زیرا کارآفرینان داخلی می توانند سرمایه گذاران خارجی را جذب کنند.

وی خطاب به کارآفرینان گفت: مشکلات شما را حل می کنیم و اگر مشکل قانونی داشتید به ما اعلام کنید تا مجوز قانونی بگیریم. لازمه تحول اقتصاد ایران دستیابی به رشد بالاست که برای این مهم باید از سرمایه خارجی و فناوری نوین بهره ببریم.

وی همچنین با بیان اینکه چشم انداز را خودمان درست می کنیم اظهار داشت: این جمله که باید اقتصاد را بدون نفت اداره کنیم را قبول ندارم بلکه من می گویم باید اقتصادی داشته باشیم که مبتنی بر «بودجه نفتی» نباشد.

دژپسند افزود: نفت و گاز ظرفیت های کشور هستند و ما با توسعه این ظرفیت ها می توانیم پلکان عروج کشور را فراهم کنیم ما دولتمردان باید گام های اساسی در این مسیر برداریم.

وی تاکید کرد: اگر این عزم وجود داشته باشد چشم انداز خوبی خواهیم داشت. با یک عقل جمعی مناسب می توان پلکان ترقی را با سرعت طی کرد.

وزیر اقتصاد یادآور شد: ما باید «پیش آگاهی» را در اقتصاد ایران جا بیندازیم چرا که این مساله به رانت زدایی و افزایش شفافیت کمک می کند؛ اگر دولت قرار است تصمیمی را در هر موردی بگیرد باید از قبل این موضوع را اعلام کند.

وی همچنین به صندوق مکانیزه فروش اشاره کرد و گفت: صندوق مکانیزه فروش یک تحول در نظام مالیاتی ما ایجاد خواهد کرد و به شفافیت کمک زیادی می کند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: صندوق مکانیزه در حال طی کردن مراحل نهایی در مجلس است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفده =

دکمه بازگشت به بالا