هشدار خودروسازان درباره واریزهای وجوه پیش‌فروش‌ها

در پی انجام فرآیند قرعه‌کشی طرح پیش‌فروش یکساله دو خودروساز بزرگ و اعلام اسامی منتخب در روزهای به ترتیب شنبه ( ۲۴ خرداد) برای گروه ایران‌خودرو و یکشنبه (۲۵ خرداد) برای گروه سایپا،  مهلت واریز برای منتخبان ایران خودرو از صبح روز گذشته (یکشنبه) و منتخبان  سایپا از ۱۰ صبح امروز (دوشنبه) به مدت ۷۲ ساعت فراهم شده است.

در رابطه با این طرح و موارد پیرامون واریزها، هردو خودروساز به صورت جداگانه اطلاعیه‌ای منتشر کرده که طی آن به بیان برخی نکات اشاره شده است.

هشدار حقوقی سایپا به فروشندگان و خریداران حواله خودرو/تحویل خودرو، فقط به شخص خریدار

محمدهاشم سمتی-رئیس دفتر مرکزی حقوقی سایپا- نسبت به انجام هرگونه معامله حواله خودروهای عرضه شده در طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش یکساله محصولات این گروه خودروسازی هشدار داد و گفت: طبق مصوبه کمیته خودرو هرگونه نقل و انتقال مالکیت خودروهای صفر کیلومتر عرضه شده در طرح های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا به صورت وکالتی ممنوع است و تبعات حقوقی برای خریدار و فروشنده خواهد داشت. ضمن اینکه سند مالکیت خودروهای عرضه شده در این طرح‌های فروش، به مدت یکسال در رهن و نزد خودروساز باقی می‌ماند و معامله این خودروها از سوی دولت و نهادهای ذی ربط به رسمیت شناخته نخواهد شد.

وی با بیان اینکه گاهی مشاهده شده که برخی مشتریان به صورت غیررسمی خودروهای مذکور را معامله می کنند، تصریح کرد: ورود به معامله‌های غیررسمی فاقد روش‌های معتبر برای اثبات است و در صورت بروز اختلاف یا احیاناً فوت یکی از طرفین معامله، فرآیند انتقال قطعی سند بسیار زمان‌بر و مستلزم صرف هزینه‌های قابل توجه در محاکم دادگستری خواهد بود.

رئیس دفتر مرکزی حقوقی سایپا ضمن تاکید براینکه محصولات عرضه شده در طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش یکساله، تنها به خود شخص خریدار تحویل داده خواهد شد؛ گفت: گروه سایپا با هدف کاهش نقش واسطه‌ها در بازار خودرو، از پذیرش هر نوع وکالت‌نامه خودداری خواهد کرد.

سمتی با یادآوری اینکه انتقال حقوق ناشی از قرارداد پیش فروش در سامانه های فروش سایپا و هیچ مرجع دیگری قابل ثبت نیست و این امر، انتقال سوء استفاده افراد سودجو و فروش یک خودرو به چند نفر را تشدید می کند، افزود: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری از ورود واسطه های بازار به امر خرید و فروش حواله‌های خودرو، ورود به این معاملات با خطرپذیری بالایی همراه است و از هموطنان می‌خواهیم برای جلوگیری از مشکلات عدیده، از هر گونه معامله قرارداد پیش خرید، تحت عنوان خرید حواله خودرو خودداری کنند.

وی افزود: با توجه به ممنوعیت معامله حواله خودروهای عرضه شده در طرح های اخیر خودروسازان و با هدف صیانت از حقوق مشتریان و جلوگیری از تکرار التهاب در بازار خودرو، علیه اشخاص، سایت‌ها و صفحات مجازی تبلیغ‌کننده آگهی فروش حواله خودرو،  اقدام حقوقی خواهد شد.

هشدار معاونت بازاریابی و فروش ایران‌خودرو/ پرداخت کامل ودیعه خودروها ضروری است

بابک رحمانی- معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو – هم در اطلاعیه‌ای بر لزوم پرداخت کامل وجه تعیین شده برای هر خودرو به عنوان ودیعه پیش فروش یک ساله محصولات تاکید کرد. در این اطلاعیه تاکید شده طبق مصوبات کمیته خودرو افراد برگزیده در طرح پیش فروش یک‌ساله، ملزم به پرداخت کامل وجه تعیین شده خودرو به عنوان ودیعه ثبت‌نام به حساب خودروساز هستند.

وی افزود: در طرح پیش فروش یک ساله محصولات گروه صنعتی ایران خودرو نیز ۴۵ هزار متقاضی منتخب، باید وجوه تعیین شده در این طرح برای هر خودرو را به صورت کامل بپردازند، درغیر اینصورت و پرداخت وجهی کم‌تر از مبلغ اعلام شده، پس از پایان مهلت پرداخت که تا ساعت ۱۰ روز چهارشنبه ۲۷ خردادماه خواهد بود،  فرد مورد نظر از فرآیند ثبت نام حذف و فرد دیگری از لیست ذخیره جایگزین خواهد شد. بنابراین بدیهی است، پرداخت مبلغی کم‌تر از وجه تعیین شده، هیچ گونه حقی برای متقاضیان در دریافت خودرو ایجاد نخواهد کرد.

مشکل واریز وجه پیش‌خرید محصولات ایران‌خودرو برطرف شد

در حالی که تعداد زیادی از مشتریان ایران‌خودرو در واریز وجه طرح‌های فروش‌فوق‌العاده و پیش‌فروش یکساله به مشکل خورده و موفق به واریز وجه نشده‌اند، ایران‌خودرو اعلام کرد که مشکل فوق مربوط به سیستم بانکی بوده که در این راستا هماهنگی‌های لازم با وزارت صمت و بانک‌مرکزی انجام شده و تازه‌ترین پیگیری‌ها حاکی است که مشکل برطرف شده است.

عداد زیادی از مشتریان ایران‌خودرو که در طرح‌های فروش اخیر این شرکت برنده قرعه‌کشی شده‌اند در تماس با ایسنا، از بروز مشکل در واریز وجه‌ شکایت داشتند.

بسیاری از مشتریان در رسته مشتریانی بوده‌اند که در لیست رزوی‌های فروش‌فوق‌العاده قرار داشته و تا ساعت ۱۶ روز گذشته(یک‌شنبه ۲۵ خردادماه) مهلت واریز وجه داشته‌اند. این مشتریان اغلب باتوجه به سقف ۵۰ میلیون تومانی واریز وجه در یک روز، مبلغ ۵۰ میلیون تومان اولیه را واریز و پرداخت الباقی را برای ۲۴ ساعت بعدی در نظر گرفته بودند، اما روز گذشته علیرغم تلاش‌های بسیار برای تکمیل‌وجه با مشکل روبه‌رو شده‌ و با پیام ” کد ملی و شماره کارت مطابقت ندارد” مواجه شده بودند. این مشتریان کارت‌های مختلف، درگاه‌های مختلف و حتی درگاه‌هایی که سامانه امتا برای واریز وجه تعیین کرده بود را هم امتحان کردند اما گویا واریز وجه انجام نمی‌شد.

اقدامات این مشتریان از سوی نمایندگی‌های ایران‌خودرو نیز بی‌نتیجه مانده بود. در نهایت ساعت ۱۶ روز گذشته مهلت تکمیل‌وجه برای مشتریان رزروی منتخب طرح فروش‌فوق‌العاده تمام شد و این مشتریان در تکمیل وجه ناکام ماندند و به همین دلیل نگران از دست دادن خودرو خود شدند.

این در حالی است که پیام عدم تطابق کارت ملی و شماره بانک در حالی بوده است که مشتری با همان کارت روز شنبه (۲۴ خرداد) ۵۰ میلیون تومان اولیه را واریز کرده و مبلغ در حساب ایران‌خودرو نشسته است اما برای واریز الباقی مبلغ موفق به واریز نشده و خطا دریافت کرده‌اند.

از سوی دیگر روز شنبه (۲۴ خردادماه) مراسمقرعه‌کشی‌ طرح پیش‌فروش‌ یکساله ایران‌خودرو انجام و اسامی منتخبان مشخص شد. آنان از صبح روز یکشنبه (۲۵ خرداد) به مدت ۷۲ ساعت برای واریز وجه فرصت داشتند ولی با همین مشکل مواجه شدند. این مشتریان هم نگران هستند که نتوانند در مدت تعیین شده مبلغ را واریز کنند و خودرو را از دست بدهند؛ زیرا در صورت عدم واریز وجه در مقرر، به صورت اتوماتیک خودرو به مشتریان منتخب در لیست رزروی‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

در پیگیری این موضوع از ایران خودرو، این شرکت وجود این مشکل از روز گذشته (یکشنبه) را تایید و به ایسنا اعلام کرد که اختلال ایجاد شده مربوط به بانک بوده است. این شرکت افزود که مشکل با هماهنگی وزارت صمت و بانک مرکزی حل شده است؛ لذا مشتریان نگرانی از اتمام زمان ثبت‌نام و عدم واریز وجه نداشته باشند.

پیگیری‌های ایسنا برای اطلاع از جزئیات این موضوع در حال انجام است و به محض کسب اطلاعات تکمیلی، اخبار آن را منتشر خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا