ضرورت سرعت عمل استان‌ها در پرداخت وام ۱۲ درصدی

معاون گردشگری درحالی قبلا گفته بود حدود ۷۲۰۰ تقاضا برای دریافت وام ۱۲ درصدی کرونا ثبت شده که برخی از فعالان گردشگری از پاسخگو نبودن سامانه مربوط به این وام خبر می‌دهند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قبلا به فعالان گردشگری وعده داده بود ثبت‌نام و پرداخت این وام که مبلغ آن برای حوزه گردشگری از ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان تعیین شده است، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه آغاز و تا پایان خردادماه پرداخت شود. بعد از آن هم با حدود چهار ماه تنفس، بازپرداخت وام‌ها از مهرماه آغاز می‌شود. اما وزارت کار ثبت نام در «سامانه کارا» را از ۲۴ اردیبهشت‌ماه آغاز کرد.

۲۳ اردیبهشت‌ماه هم وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیدار با جمعی از فعالان بخش خصوصی از پرداخت‌ تسهیلات به فعالان حوزه گردشگری که در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند، در روزهای آینده خبر داد. علی‌اصغر مونسان در آن نشست گفته بود: در جلسه‌ای که روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه با اسحاق جهانگیری ـ معاون اول رییس‌جمهور ـ داشتم و نماینده بانک مرکزی نیز در آن حضور داشت از پرداخت نشدن این تسهیلات گله کردم، خوشبختانه نماینده بانک مرکزی اعلام کرد آیین‌نامه آن سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹ به بانک‌ها ابلاغ شده و پرداخت‌ها برای افرادی که در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند، به‌زودی انجام می‌شود.

حدود یک ماه از آن زمان گذشته و هنوز برخی فعالان گردشگری که در سامانه کارا ثبت نام کرده‌اند منتظر دریافت آن تسهیلات هستند. از سویی برخی هتل‌داران و آژانس‌داران از بلاتکلیف ماندن ثبت‌نام‌شان در این سامانه سخن می‌گویند که با گذشت یک ماه از ثبت اطلاعاتشان در سامانه مربوطه، هنوز درخواست‌شان به تایید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نرسیده و بی‌پاسخ مانده است.

حالا در خبری که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتشر کرده، ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به استان‌ها تاکید کرده است: در رسیدگی به این تقاضاها شتاب کنند.

او گفته که پیرو تلاش‌های صورت‌گرفته ستاد ملی کرونا مبنی بر حمایت از صنعت گردشگری در مقابل آسیب‌های واردشده از شیوع ویروس کرونا، هم‌اکنون پرونده مربوط به تقاضای تسهیلات بانکی ۱۲ درصدی واحدهای گردشگری در کارتابل ادارات کل استانی قرارد داد و نیاز است تا با شتاب در تایید، ارسال به بانک‌های عامل محقق شود.

او با تاکید بر اطلاع‌رسانی گسترده ادارات کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها، اضافه کرده است: تلاش شود تا واحدهای گردشگری که تا کنون به منظور ثبت تقاضای وام حمایتی مورد نظر از ثبت‌نام در درگاه اینترنتی «کارا» وزارت کار جا مانده‌اند، به فوریت اقدام کنند.

تیموری یادآور شده که تسهیلات قابل عرضه به تاسیسات گردشگری آسیب‌دیده از کرونا در سه دسته «مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و سایر فعالان به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»، «دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری» و «صنایع‌دستی» اختصاص خواهد یافت و تاکنون به حدود ۷۲۰۰ واحد گردشگری پیامک ارسال و ثبت‌نام اولیه انجام شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا