ورود هزینه وام مجردین به کانال 15 میلیون تومان

به گزارش ریال نیوز، در راستای روند نزولی قیمت اوراق در هفته گذشته رکورد دیگری در این بازار به ثبت رسید. در دومین روز زمستان با کاهش هزار و 800 تومانی قیمت اوراق نسبت به روز گذشته رکورد دیگری را در ارزانی وام مسکن به ثبت رساند.

کاهش این مبلغ سبب شد تا هزینه وام مسکن برای مجردین متقاضی وام نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه گذشته 28.2 درصد کاهش پیدا کرده و پایین تر از محدوده 16 میلین تومان قرار بگیرد. اما این کاهش برای متاهلین چه تاثیراتی داشته و نرخ سود را دستخوش چه تغییراتی کرده است؟

اوراق بانک مسکن در جهت اخذ وام مسکن بین متاهلین و مجردین توزیع می شود. ارزش هر کدام از اوراق در بازار خرید و فروش وام مسک کشف شده و اعتبار هرکدام از آنها 500 هزار تومان است. اما این قیمت در روز جاری چه محدوده ای را به ثبت رسانده است؟

قیمت این اوراق در روز جاری نسبت به روز گذشته هزار و 800 تومان کاهش داشته و به 56 هزار و 850 تومان رسید.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود

بر این اساس هزینه وام مسکن برای مجردین در روز جاری  15 میلیون و 920 هزار تومان و برای متاهلین 27 میلیون و 290 هزار تومان ثبت شد.

روند نزولی هزینه وام مسکن سبب شد تا این مبلغ برای متاهلین از حد 28 میلیون تومان پایین تر آمده و رکورد ارزانی وام مسکن را از ابتدای پاییز تاکنون به ثبت برساند. این رقم برای مجردین نیز در دومین روز دی ماه به حدی کمتر از 16 میلیون تومان رسید.

مقایسه هزینه وام مسکن برای مجردین و متاهلین نشان می دهد که این هزنیه نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه قبل 28 درصد افت داشته است. این تغییرات در هزینه وام مسکن نرخ سود را به کمتر از 21 درصد کشاند.

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

در همین خصوص نرخ سود وام مسکن در دوم دی ماه برای مجردها 20.61 درصد و برای متاهلین 20.59 درصد ثبت شد. این رقم نیز مانند هزینه وام مسکن کمترین حد خود را از ابتدای پاییز تا کنون داشته است. مقایسه نرخ سود وام مسکن با موقعیت مشابه خود در ماه گذشته نشان می دهد این رقم بیش از 1 واحد درصد تنزل پیدا کرده است.

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز دوم دی ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 176 میلیون و 28 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 327 میلیون و 214 هزار تومان برآورد شد.

مقایسه این هزینه ها با ارقام ثبت شده در روز گذشته نشان می دهد مبلغی که در نهایت مجردین بایستی در طول 12 سال به بانک مسکن در قبال اخذ وام بپردازند نسبت به روز یکشنبه اول دی ، 527 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. این افزایش برای متاهلین متقاضی وام تقریبا 904 هزار تومان به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

دکمه بازگشت به بالا