وزیر خارجه فردا عازم نیویورک می شود

ریال نیوز : سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه «امیرعبداللهیان» فردا عازم نیویورک می‌شود، گفت: او در این سفر، با همه وزرای خارجه ۱+۴ ملاقات‌های دوجانبه خواهد داشت.

به گزارش ریال نیوز ، سعید خطیب‌زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی امروز در نشست خبری با بیان اینکه حسین امیرعبداللهیان فردا برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، عازم نیویورک می‌شود، گفت او حدود ۴۵ ملاقات دوجانبه با وزرای خارجه کشورهای مختلف از قاره‌های مختلف خواهد داشت.

دیدار امیرعبداللهیان با همتایان ۱+۴ در نیویورک

وی درباره برگزاری نشست ۱+۴، افزود اگر ببینیم این ملاقات می‌تواند در مسیر آن‌چه گفتیم یعنی، مذاکره سودمند باشد تصمیم آن را اتخاذ خواهیم کرد؛ تصمیمی اتخاذ نکرده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: وزیر خارجه با همه وزرای خارجه ۱+۴ ملاقات‌های دوجانبه خواهد داشت و اگر دستورکار ویژه‌ای بود می‌تواند به صورت جمعی بین ایران و ۱+۴ برگزار شود اما در این خصوص تصمیمی اتخاذ نشده است.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای دیدار هیئت ایرانی و هیئت آمریکایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نظر گرفته شده است؟، گفت: «خیر»

عضویت در شانگهای شکست سیاست‌های آمریکاست

وی همچنین درباره عضویت دایم ایران در سازمان همکاری شانگهای، گفت: سازوکارهای درونی این سازمان برای ما مهم است، امیدوارم این سازوکارها را هم اجرا کنیم هم ارتقا بدیم. عضویت ایران در شانگهای نشانه‌ای از شکست خوردن سیاست‌های آمریکا است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درخصوص واردات واکسن کرونا نیز، خاطر نشان کرد: در ماه آتی ۶۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور می‌شود، این به غیر از واردات بخش خصوصی است. هر واکسنی که مورد تایید وزارت بهداشت باشد وارد می‌شود، چه در هند، اروپا یا کشورهای دیگر تولید شده باشد. همین واکسن بایو تک در آلمان در حال تولید است.

خطیب زاده درباره ارسال سوخت به کشور لبنان، گفت: جمهوری اسلامی ایران به همکاری و کمک به دوستانش و دولت‌ها و کشورهای دوست همواره متعهد بوده است. آنچه درباره این تجارت انجام شد درخواست تُجار لبنانی بود و مسیر خرید کاملا عادی و به طور معمول صورت گرفته و این محموله ارسال شده است.

وی گفت: می‌توانم اطمینان دهم که اگر همین فردا دولت لبنان برای رفع مشکلات مردم این کشور بخواهد باز هم از ما سوخت بخرد ما در اختیارشان قرار می‌دهیم.

تشریح آخرین پیگیری‌ها درباره ترور سردار سلیمانی

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت پرونده ترور سردار سلیمانی، گفت: وزیر امور خارجه در همان روزهای اول کاری،جلسه ای با حضور همکاران وزارت امور خارجه برگزار کرد و بلافاصله جلسه‌ای نیز با تمام سازمان‌های ذی‌ربط از جمله قوه قضاییه، دادستانی، نیروی قدس سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و همچنین همکاران من در وزارت امور خارجه تشکیل شد.

خطیب‌زاده تاکید کرد: سردار سلیمانی، سردار «صلح‌ساز» منطقه ما بود و این ترور به دست شقی‌ترین اشقیا انجام شد و شهادت فوز عظیمی بود که نصیب وی شد.

وی تاکید کرد: ما اجازه نخواهیم داد که این پرونده از بعد حقوق بین‌الملل بدون کیفر باقی بماند، از این رو در داخل کشور دادخواست‌های لازم تهیه شده است. در این جلسه ابعاد و نکاتی را که باید تکمیل می‌شد را در چند صد صفحه آماده کردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در این جلسه پیرامون متهمین این پرونده بحث و مقرر شد که بر علیه آنها نیز کیفرخواست تنظیم شود، تصریح کرد: همچنین در خصوص اینکه در حوزه بین‌الملل از چه مسیرهایی می توان مقامات سابق ایالات متحده را مورد سوال قرار داد و آنها را متوجه عدالت کرد، بحث شد.

خطیب‌زاده اضافه کرد: دومین سالگرد ترور سردار نزدیک است و انشاءالله تا قبل از آن ما شاهد آغاز این دادگاه باشیم.

وی تاکید کرد: مقدمات این دادگاه با همت دوستان ما در قوه قضاییه و با تعیین قاضی ویژه آغاز شده است.

سخنگوی وزارت‌ امور خارجه با بیان اینکه نهادهای اطلاعاتی تمامی اطلاعات را فراهم کرده‌اند،اظهار داشت: وزارت امور خارجه نیز تمامی آنچه را که باید انجام می‌داده، چه در ارتباطات با نهادهای بین‌المللی و چه در موضوعات حقوق بین‌الملل، انجام داده است و امیدواریم که قبل از دومین سالگرد شهادت سردار، شاهد آغاز دادگاه باشیم.

خطیب زاده افزود: فکر می‌کنم در یک ماه آینده، جلسه‌ای در سطح وزیر امور خارجه در این خصوص، مجدد برگزار خواهد شد که گزارش آن‌ را خواهیم داد.

سفر وزیر خارجه به آفریقا برنامه ریزی شده است

وی در پاسخ به سوالی درباره بی توجهی دولت سابق درقبال قاره آفریقا، تصریح کرد: سیاست خارجی دولت در چند مفهوم گفته شده است. یکی از مفاهیم سیاست خارجی، متوازن بودن است. هرچند همسایگان در اولویت هستند، اما رابطه با همه کشورها در دستور کار است.

سخنگوی وزارت‌ امور خارجه اعلام کرد: طی هفته‌های آتی سفر امیر عبدالهیان به قاره افریقا برنامه ریزی شده است.

خطیب زاده همچنین درباره عدم صدور روادید برای ورزشکاران دوچرخه سوار کشورمان از سوی سفارت بلژیک، گفت: جزئیات این موضوع را نمی‌دانم، اما سفارت بلژیک در تهران همکاری خوب و عادی داشته است، باید ببینیم موضوع چه بوده و اگر مشکلی بوده تذکر می‌دهیم.

وی در خصوص شورای حقوق بشر و اقدامات آن در برابر تحریم‌های ضد انسانی علیه کشورمان، تصریح کرد: نماینده ما در ژنو سخنرانی مبسوطی داشت. همه را دعوت می‌کنم آن سخنرانی را بخوانند. در آن سخنرانی انتظارات بیان و این نکته هم اذعان شد، آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر است و تمام اقداماتش بی کیفر مانده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: در هفته گذشته یک کاروان عادی مردم افغانستان مورد حمله قرار گرفت و بعد آمریکایی‌ها گفتند اشتباه کردیم؛ این وضعیت شرایط دردناکی را برای دنیا ایجاد کرده است.

خطیب زاده با بیان اینکه الان استثناگرایی خاص در حقوق بین‌الملل است که برخی کشورها فکر می‌کنند برخی از قوانین فقط برای بقیه است،گفت: ما به صورت فعال، اعتراض به این موضوع را دنبال می‌کنیم و امروز صداهای بیشتری در این باره در کنار صدای جمهوری اسلامی از سوی آزادی‌خواهان جهان، می‌شنویم.

وی همچنین در خصوص آخرین اقدامات جهت پیگیری ترور شهید فخری‌زاده، گفت: نهادهای اطلاعاتی امنیتی ما جزئیات را بررسی کردند و جزئیات مشخص است. این موضوع از چند مسیر در حال پیگیری است. این یک ننگ است، برای آن‌ها که به چاقوکشی افتخار می‌کنند. از مسیر حقوقی پیگیری می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا