وعده کمک ۲۰ میلیون دلاری سازمان ملل به افغانستان

ریال نیوز : دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد، شرکت کنندگان در نشست اضطراری کمک به افغانستان در ژنو متعهد به ارائه کمک های بشردوستانه‌ای معادل بیش از یک میلیارد دلار شدند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در ابتدای کنفرانس حمایت از کمکهای بشردوستانه به افغانستان که در ژنو برگزار شد، اظهار کرد: تزریق ۲۰ میلیون دلار از صندوق سازمان ملل برای حمایت از عملیات بشردوستانه در افغانستان را اعلام می‌کنیم.

گوترش همچنین بر ضرورت تضمین تحقق هدف این کمک‌ها برای نجات شهروندان افغان تاکید کرد.

گوترش در ادامه هشدار داد که خدمات اساسی در افغانستان در آستانه سقوط قرار دارد و ممکن است که مواد غذایی بسیاری از افغان‌ها تا پایان ماه جاری تمام شود و این کشور با خشکسالی شدید روبرو است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت که این سازمان به ۶۰۶ میلیون دلار برای ارائه کمک‌های فوری به ۱۱ میلیون فرد در افغانستان طی چهار ماه آتی نیاز دارد.

کنفرانس ژنو از عصر امروز با حضور مقام‌های ارشد سازمان ملل از جمله گوترش، پیتر موئرر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و همچنین ده‌ها نماینده دولتی از جمله هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان آغاز شد.

حدود یک سوم از ۶۰۶ میلیون دلار درخواستی برای برنامه جهانی غذای سازمان ملل اختصاص می‌یابد که طبق برآورد آن ۹۳ درصد از ۱۶۰۰ افغان که در اوت و سپتامبر مورد بررسی قرار گرفتند به غذای کافی دسترسی نداشتند و عمدتا به دلیل این است که پول کافی برای خرید در دسترسشان نیست.

دبیرکل سازمان ملل روز گذشته از جامعه بین‌المللی خواسته بود که در نشستی فوق‌العاده امروز همبستگی خود را با مردم افغانستان اعلام کنند و ۶۰۶ میلیون دلار را برای فراهم ساختن کمک‌های حیاتی به مردم افغانستان متعهد شوند.

در نشست امروز هم‌چنین فرانسه هم متعهد به پرداخت ۱۰۰ میلیون یورو شده است.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم در این کنفرانس وعده داده ایالات متحده ۶۴ میلیون دلار به صورت کمک‌های بشردوستانه به افغانستان خواهد داد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که از شرکت کنندگان این کنفرانس بود گفته خیرین بین‌المللی بعد از ۲۰ سال حضور در افغانستان، “وظیفه اخلاقی” دارند به این کشور کمک کنند.

پیش از این کنفرانس چین اعلام کرده بود محموله‌های غذا و دارو به ارزش ۳۱ میلیون دلار به افغانستان ارسال خواهد کرد؛ پاکستان هم هفته پیش اقلامی نظیر روغن خوراکی و دارو به این کشور ارسال کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا