٢ هزار میلیارد تومان، بدهی وزارت نیرو به نیروگاه‌های کوچک

به گزارش ریال نیوز، احسان صدر با بیان اینکه در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور کمبود منابع سرمایه‌ای است، گفت: در عین حال ارزان‌ترین روش تأمین برق، نیروگاه‌های مقیاس کوچک هستند که نیاز به منابع سرمایه‌ای را تا نصف کاهش می‌دهند. اگر از ظرفیت این نیروگاه‌ها استفاده کنیم در کوتاه مدت نیاز به اجرای پروژه‌های گران قیمت توسعه شبکه برق برطرف می‌شود. این ظرفیت می‌تواند در شرایط کنونی برای کشور نجات بخش باشد.

این مقام مسئول ضمن یادآوری اینکه صنعت برق، زیر ساخت بخش صنعت و تولید به شمار می‌رود، اظهار داشت: در بسیاری از مواقع در شهرک‌های صنعتی واحدهای متوسط و کوچکی را شاهد هستیم که به دلیل نبود زیرساخت برق، سرمایه گذاری آنها به تعویق افتاده است و نیروگاههای مقیاس کوچک به سرعت می‌توانند این مشکل را برطرف کنند.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران نیروگاه‌های مقیاس کوچک متکی به سرمایه‌های شخصی هستند و وابستگی حداقلی به منابع عمومی یا صندوق توسعه ملی دارند. در سال‌های اخیر هم که آهنگ توسعه نیروگاه‌های بزرگ کند شده است، نیروگاه‌های مقیاس کوچک روند سرمایه گذاری را ادامه داده اند.

به گفته رئیس انجمن نیروگاه‌های کوچک مقیاس، با وجود اینکه نیروگاه‌های کوچک مقیاس تنها ٢ درصد ظرفیت نیروگاهی کل کشور را تشکیل می‌دهند اما سهم ۲۰ تا ٢٥ درصدی در ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید برق دارند.

وی بزرگترین مشکل نیروگاه‌های مقیاس کوچک را مطالبات معوق آنها از دولت اعلام و تصریح کرد: بیش از ۶ ماه است که این نیروگاه‌ها مطالبات خود را دریافت نکرده اند. این میزان، بدون احتساب معوقات سال‌های قبل است. میزان معوقات امسال این نیروگاه‌ها حدود ٢ هزار میلیارد تومان است.

صدر گفت: تأخیر در پرداخت‌ها باعث شده نیروگاه‌ها در یک سال اخیر برخی ملزومات را ١٠٠ درصد گران‌تر خریداری کنند و ارزش مطالباتشان در زمان پرداخت نزدیک ۱۰۰ درصد افت کند. البته متوجه محدودیت‌های مالی وزارت نیرو هستیم. اما این فشارها در کنار اینکه نرخ‌های خرید برق متناسب با واقعیت‌های اقتصادی کشور افزایش نیافته، موجب وارد آمدن آسیب جدی به سرمایه گذاران شده است. به علاوه طبق بررسی‌هایی که انجام شده متوجه شدیم که منابع وزارت نیرو به درستی مدیریت نمی‌شود و می‌تواند به شکل مناسب‌تری مدیریت شود. به طور مثال میزان مطالبه نیروگاه‌های کوچک مقیاس به ازای هر کیلووات ظرفیت نیروگاهی، به طور متوسط حدود یک میلیون و ٣٠٠ هزار تومان است اما این رقم برای نیروگاه‌های بزرگ کمتر از ٥٠٠ هزار تومان است که آن هم البته خوب نیست ولی این تفاوت نشان می‌دهد که هنگام تخصیص همین منابع محدود سهم کمتری به نیروگاه‌های کوچک مقیاس تعلق می‌گیرد.

رئیس انجمن نیروگاه‌های مقیاس کوچک افزود: چون این نیروگاه‌ها اغلب به نهاد عمومی و صندوق‌های بزرگ سرمایه گذاری متصل نیستند امکان جبران معوقات را ندارند، از سویی دیگر این بد قولی‌های مسبوق به سابقه وزارت نیرو موجب بدنامی نیروگاه داران نزد بانک‌ها برای ارائه تسهیلات سرمایه در گردش شده است. در صورتی که این نیروگاه‌ها الان که فصل تعمیرات است پولی دریافت نکنند، قادر نخواهند بود تعمیرات سالانه خود را به موقع انجام دهند و احتمالاً در تابستان آینده نخواهند توانست با حداکثر ظرفیت به کمک شبکه برق بیایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 14 =

دکمه بازگشت به بالا