۲۰۰ شرکت حسابرسی ویژه شدند

ریال نیوز : رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از “حسابرسی ویژه” پرونده مالیاتی 200 شرکت بزرگی خبر داد که ظن کم اظهاری درآمد ها و بیش اظهاری هزینه ها در مورد آنها می رود. این پرونده ها توسط ممیزان برگزیده از سراسر کشور بررسی خواهند شد.

به گزارش ریال نیوز ، “داود منظور” طی سخنانی در دومین روز گردهمایی سالانه مدیران کل امور اقتصادی و دارایی سراسر کشور، با اشاره به تأمین 48 درصدی درآمد های بودجه سال 1401 از محل مالیات و مقایسه آن با رقم 30 الی 35 درصدی سالیان قبل، اظهار داشت: در حال حاضر، دوران گذار مهمی از بودجه متکی به نفت به درآمد مالیاتی را طی می کنیم و این دوره اگر چه سخت، اما بخوبی دارد طی می شود.

منظور با بیان این که در سالجاری، متوسط درآمد مالیات ماهانه کشور معادل 40 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، این رقم را برای سال 1400 معادل 25 و سال 1399 معادل 15 هزار میلیارد تومان عنوان کرد که از نظر وی تحولی بسیار مهم محسوب می شود.

وی اعلام کرد: در شش ماهه امسال میزان درآمد های مالیاتی کشور معادل 231 هزار میلیارد تومان، یعنی 50.8 درصد کل درآمد های پیش بینی شده بوده است که با توجه به اینکه عموما، درآمد های ما در نیمه اول سال، زیر 40 درصد است، اتفاقی بی سابقه محسوب می شود.

منظور افزود: بنابراین ما هیچ نگرانی برای نیمه دوم سال نداریم، چون همواره، درآمد های ما در نیمه دوم سال، بیشتر از نیمه اول است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور یادآور شد: این در شرایطی است که ما با توجه به شرایط رکودی اقتصاد، بسیار مراعات حال مؤدیان را به لحاظ تقسیط بدهی ها، بخشودگی جرایم و دادن تنفس مالیاتی به بنگاه های آسیب دیده می نماییم.

منظور با بیان این که ظرفیت های مالیاتی کشور، هنوز فراتر از این ارقام است، گفت: در یک سال گذشته، تمرکز اصلی ما عمدتا بر جلوگیری از فرار مالیاتی و نیز هوشمند سازی بوده است.

وی گفت: نتیجه تمرکز بر فرار مالیاتی در این مدت، شناسایی 2.2 میلیون نفر، مؤدی جدید مالیاتی و دریافت 1.5 میلیون اظهارنامه جدید از اشخاص حقیقی است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: خوشبختانه مالیات ابرازی مشاغل نیز امسال 200 درصد نسبت به قبل رشد داشته است، یعنی هم تعداد افراد و هم میزان تمکین مالیاتی زیاد شده است.

منظور افزود: در بخش اشخاص حقوقی هم اتفاق مشابهی افتاده و تعداد این مؤدیان از 320 به 330 هزار نفر در سالجاری افزایش یافته است.وی همچنین از جهش قابل توجه در رقم مالیات ابرازی از 65 به 100 هزار میلیارد تومان در سالجاری خبر داد و گفت: این یعنی اینکه مؤدیان پذیرفته اند که اشراف سازمان امور مالیاتی در حال افزایش است.

منظور با بیان این که در همه دنیا، تنها کسی که همه مردم، بیشتر از پلیس از آن می ترسند، مأمور اداره مالیات است، گفت: مردم باید بدانند، اگر مالیات ندهند، جرم کیفری متوجه آنها خواهد شد و این همان اتفاقی است که در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم افتاد و برای اولین بار، فرار مالیاتی، کم اظهاری، زیاد نشان دادن هزینه ها و … بعنوان جرم کیفری معرفی شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در همین راستا، در برخی استان ها، برای افراد دارای سابقه فرار مالیاتی، پرونده تشکیل داده و به قوه قضاییه فرستادیم.

منظور تصریح کرد: در بحث فرار مالیاتی، امروز در جایی ایستاده ایم که بخش مهمی از جامعه، وادار به تمکین شده اند.

وی در ادامه با بیان این که فرار مالیاتی در شرکت های بزرگ عمدتا به صورت بیش اظهاری هزینه ها و کم اظهاری درآمد ها خودش را نشان میدهد، اظهار داشت: ما حدود هزار پرونده با این مشخصات داریم که برای امسال، 200 پرونده را در دست گرفته و با گردآوری ممیزان برگزیده از استان های مختلف، در حال حسابرسی ویژه هستیم تا متوجه شویم کیفیت رسیدگی ها تا کنون چگونه بوده و با بررسی صحیح، چقدر می توان میزان وصولی از آنها را افزایش داد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع مدیران استانی وزارت متبوع، بحث توسعه هوشمند سازی و پیاده سازی دولت الکترونیک در مالیات را از جمله محور های کاری این سازمان عنوان کرد و گفت: ما حدود 50 نقطه تماس بین مؤدی با ممیز مالیاتی را شناسایی کرده ایم که بخاطر ارتقای سلامت اداری و تسهیل امور خود مردم، باید به حداقل برسد.

وی تصریح کرد: ما گفتیم تمام این مراجعات و نقاط تماس مردم با سازمان امور مالیاتی باید در قالب پنجره واحد سازمان امور مالیاتی کشور صورت گیرد؛ در حال حاضر هم هر کس به آن مراجعه کند، تمام اطلاعات مالیاتی خود را مشاهده می کند.

     

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا