پوتین : خواستار جنگ نیستم

ریال نیوز ،: رئیس جمهور روسیه می گوید به دنبال جنگ نیست اما غرب به پیشنهادهایش درباره مسائل امنیتی پاسخی نداده است. همزمان، صدراعظم آلمان در کنفرانس مشترک با پوتین از لزوم بازگشت به میز مذاکره سخن گفت.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بعد از دیداری که در مسکو با اولاف شولتز صدراعظم آلمان داشت، گفت: آنچه در منطقه دونباس اوکراین می‌گذرد، مصداق نسل کشی است و دولت کی یف به گونه‌ای نظام مند، حقوق بشر را از طرق مختلف ازجمله از راه تبعیض قائل شدن نسبت به جمعیت روس زبان اوکراین نقض می‌کند.

پوتین همچنین به اقدام امروز دومای روسیه مبنی بر پیشبرد لایحه‌ای واکنش نشان داد که از او می‌خواهد استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت بشناسد.

وی در این باره گفت که همچنان به توافق مینسک و اینکه هنوز برای اجرای آن دیر نشده باشد، امیدوار است.

همچنین پوتین در بخش‌هایی از کنفرانس خبری که با صدراعظم آلمان داشت گفت که از غرب می‌خواهد تا از استقرار تسلیحات تهاجمی در مرزهای روسیه خودداری کند و خواستار آن شد که از توسعه ناتو به شرق جلوگیری شود.

وی تاکید کرد که روسیه خواستار جنگ نیست و به همین دلیل ابتکارهایی را برای آغاز مذاکرات در راستای رسیدن به توافق در خصوص امنیت مشترک مطرح کرده حال آنکه پاسخ مثبتی در این زمینه دریافت نکرده است.

شولتز هم در این کنفرانس خبری گفت: به رئیس جمهور روسیه گفتم که استقرار نیروهای روس در نزدیکی اوکراین، تهدید به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: هنوز امکان برگزاری مذاکرات و پایان بحران فعلی وجود دارد و عقب نشینی برخی از نیروهای روسیه از مرز اوکراین، گام مهمی به شمار می‌آید.

صدراعظم آلمان مدعی شد: هرگونه حمله روسیه به اوکراین پیامدهای وخیمی به همراه خواهد داشت و باید متوقف شود.

با این حال، او افزود: درک می‌کنیم که اروپا باید با روسیه در راستای امنیت عمومی همکاری کند و با همپیمانان در اتحادیه اروپا آماده مذاکره در این باره هستیم. هنوز به بن بست نرسیده و آماده حل بحران فعلی هستیم. باید به مذاکره بازگردیم و گزینه جنگ را دور کنیم.

شولتز تاکید کرد: امنیت اروپا جز با مشارکت روسیه ساخته نمی‌شود. با رئیس جمهور روسیه توافق کردیم که ساز و کار نورماندی برای جلوگیری از بروز درگیری مهم است و عقب نشینی برخی نیروهای روسیه از مرز اوکراین گامی مهم به شمار می‌آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا