پیام ضد ایرانی پادشاه عربستان در سازمان ملل

ریال نیوز : پادشاه عربستان در سخنرانی خود مقابل مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: جامعه جهانی با چالش‌هایی روبه‌رو است که مستلزم تقویت همکاری بین همه کشورهاست.

به گزارش اسکای نیوز، ملک عبدالله دوم، پادشاه عربستان در سخنرانی خود در دومین روز نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل گفت: “عربستان متعهد به مقاصد و اهداف و اصول سازمان ملل با هدف حفظ امنیت، صلح و ثبات جهانی و حل نزاعات به شکل مسالمت‌آمیز و عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست”.

او اضافه کرد: عربستان نقش حیاتی در پاسخ‌گویی جهانی به پاندمی کرونا داشت و از تلاش‌های جهانی برای مقابله با کرونا به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار به اضافه ۳۰۰ میلیون دلار برای کمک به کشورها جهت مقابله با کرونا حمایت کرد.

پادشاه عربستان افزود: عربستان به نقش خود در حمایت از کشورهای نیازمند ادامه می‌دهد و جزو سه کشور بزرگ ارائه کننده کمک‌ها در سطح جهانی است و نقش اصلی در ثبات بازار نفت در جهت حفظ منافع تولیدکننده و مصرف‌کننده ایفا می‌کند.

ملک سلمان تاکید کرد: عربستان طرح‌های خاص که برای منطقه و جهان مهم است ارائه کرده از جمله طرح عربستان سبز و خاورمیانه سبز.

پادشاه عربستان افزود: سیاست خارجه ما در جهت توجه به تقویت امنیت و ثبات و حمایت از راه‌حل‌های مسالمت آمیز و آماده سازی شرایط توسعه است.

حمایت از دستیابی به راه حل مسالمت آمیز برای بحران سد النهضه و نیز حفظ حقابه مصر و سودان از دیگر نکات مورد تاکید پادشاه عربستان بود.

ملک سلمان صلح را راهکار استراتژیک منطقه خاورمیانه از طریق راه حل عادلانه و فراگیر برای مساله فلسطین دانست.

او ادعا کرد: “طرح صلح عربستان برای یمن تضمین کننده پایان درگیری است اما شبه‌نظامیان حوثی راهکار مسالمت‌آمیز را رد می‌کنند”.

حمایت از تلاش‌ها در جهت تحقق صلح و ثبات در افغانستان و تضمین حقوق اقشار این کشور نیز از مسائل مورد اشاره پادشاه عربستان بود.

پادشاه عربستان با ادعای اینکه کشورش به اصول مشروع بین‌المللی و احترام به حاکمیت کشورها و عدم مداخله در امور آنها پایبند است، گفت: حق مشروع در دفاع از خود را در مقابله با حملات با موشک‌های بالستیک، پهپادها و قایق‌های بمب‌گذاری شده محفوظ می‌دانیم.

او بر اهمیت ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی تاکید کرد و در اظهاراتی مداخله جویانه از جامعه جهانی خواست ایران را از دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای بازبدارد.

پادشاه سعودی همچنین جامعه جهانی را به مواخذه حامیان گروه‌های تروریستی فراخواند.

او با یاوه‌گویی‌ها علیه ایران گفت: “نگران گام‌های ایران که برخلاف تعهداتش و مغایر با آنچه همیشه درباره مسالمت‌آمیز بودن برنامه هسته‌ایش اعلام می‌کند، هستیم”.

ملک سلمان افزود: ایران کشور همسایه ماست امیدواریم مذاکرات اولیه ما با آن به نتایج ملموسی برای اعتمادسازی برسد.

تلاش برای مقابله با ایده افراط‌گرایی مبتنی بر انزجار و به حاشیه راندن‌ها و اقدامات گروه‌های تروریستی از دیگر نکات مورد تاکید ملک سلمان بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا