کالایی در گمرک رسوب نکرده است، به بازی های شبه اقتصادی پایان دهید

به گزارش ریال نیوز، اصطلاح “رسوب کالا در گمرک” از دو سال پیش وارد ادبیات رسانه ای کشور شده و نقش توجیه کننده گرانی کالاها و کمبود در بازا را ایفا کرده است.

این “فعل”(رسوب کالا در گمرک) بدون “فاعل” مشخص اینگونه تعریف شده است که گویی کالاهای وارداتی در گمرکات ایران مانند سنگ کف رودخانه رسوب کرده و نمی خواهند وارد کشور شوند.

مرور ساده فرآیند واردات کالا به خوبی نشان می دهد که اصطلاح “رسوب کالا در گمرک” ساختگی و بی معنی است و به ابزاری برای توجیه ایجاد کمبود مصنوعی در بازار داخلی با نقش آفرینی دولت تبدیل شده است.

خریدار کالا از هر جای دنیا مستلزم پرداخت پول همزمان با بارگیری است و حتی اگر کالاهای خریداری شده CIF بندر شهید رجایی بندرعباس هم باشد، عملا در هنگام رسیدن به گمرک تمام هزینه آن پرداخت شده است و فروشنده اجازه نمی دهد بدون دریافت پول کالای وی وارد بنادر ایران شود.

با وجود چنین مسائل روشن و بدیهی، مقام های دولتی و رسانه های وابسته به دولت از اصطلاح ساختگی رسوب کالا در گمرک هیولایی خودمختار ساخته اند که باعث گرانی و کمبود کالا در بازار شده است.

نکته پنهان

دعوای ساختگی بین کمیسیون اقتصادی مجلس، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درباره اینکه کالاهای “رسوب کرده در گمرک” نیازمند تخصیص ارز و فشار بر بازار ارز است؛ مطلقا بی معنی است و کالایی که به گمرک می رسد عملا همه هزینه آن پرداخت شده است. یعنی بخش ظاهرا نگران کننده کار(پرداخت ارز) انجام شده و بخش مفید کار(توزیع در بازار داخل) با نقش آفرینی دولت متوقف شده است.

هیچ فروشنده ای حتی در حالت عادی؛ و نه در شرایط تحریمی مانند ایران؛ قبول نمی کند که کالایی را به ایران صادر کند و پس از رسیدن کالا به ایران پول خود را دریافت دارد. حتی اگر انگشت شمار استثناهایی هم وجود داشته باشد به معنای قاعده نیست و وزن ناچیزی در بازار واردات کشور دارد.

اختلاف قیمت کالاهای موجود وارداتی در بازار داخل حتی با قیمتگذاری با احتساب نرخ روز ارزهای خارجی هم منطقی نیست و نوعی حباب قیمتی در بازار کالاهای وارداتی وجود دارد.

ریشه حباب قیمتی کالاهای وارداتی به سیاست دولت در عدم اجازه به واردکننده ها برای ترخیص کالاهای خریداری شده خود با اختراع اصطلاح “رسوب کالا در گمرک” باز می گردد که اهداف پنهان آن باید به وسیله مجلس و دستگاههای نظارتی بررسی شود.

سنگ اندازی بر سر راه صادرات و افزایش ورود ارز حاصل از صادرات غیرنفتی صادرکننده های خرد؛ و قفل کردن واردات با اصطلاح من درآوردی “رسوب کالا در گمرک” که حتی صدای ریاست قوه قضائیه را هم درآورده است، به دو ابزار برای کشدار شدن دوره زمانی بحران در بازار داخلی و افزایش بی انتهای قیمت کالاهای وارداتی و به دنبال آن کالاهای تولید داخل تبدیل شده است.

“فاعل” اصلی رسوب کالا در گمرک؛ خود دولت است و کالاهای رسیده به گمرک نیازمند تخصیص ارز جدید نیست و قیمت آنها قبلا پرداخت شده است. بنابراین ضروری است که مجلس و قوه قضائیه به این خرابکاری اقتصادی ورود کرده و به بازی ایجاد کمبود عمدی در بازار داخل پایان دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

دکمه بازگشت به بالا