گام جدی چین و روسیه برای حذف دلار

به گزارش ریال نیوز به  نقل از راشا تودی، بر اساس اعلام سفارت روسیه در چین، مسکو و پکن سطح مبادلات ارزی خود را در سال جاری به ۲۵ درصد افزایش دادند و این در حالی است که در هفت سال پیش این رقم تنها ۲ درصد بود.

آندری دنیسوف سفیر روسیه در چین اعلام کرد: سهم مبادلات دو کشور با ارزهای ملی روز به روز در حال افزایش است و در ۹ ماهه نخست امسال این رقم به یک چهارم مبادلات دو کشور رسیده  و یک پیشرفته بزرگی محسوب می شود.

بر اساس اعلام سفیر روسیه در چین اگرچه فرایند انجام مبادلات با ارز ملی دردسرهای زیادی دارد اما در شرایط فعلی این یک نیاز ضروری برای کشورها محسوب می شود تا مبادلات خود را در غیاب دلار انجام دهند.

سفیر روسیه تاکید کرده که دو کشور چین و روسیه اصرار دارند مبادلات دو کشور با ارزهای ملی روبل و یوان انجام شود چرا که در حال حاضر فشارهای زیادی روی دو کشور ایجاد می‌شود.

دنیسوف اضافه کرده  کشورهایی که به دنبال استفاده از ارزهای ملی هستند تنها چین و روسیه نیستند و بسیاری از کشورهای دیگر در حال کنار گذاشتن دلار از مبادلات تجاری خودشان هستند و می خواهند دیگر این ارز را به عنوان ابزار مبادلاتی خود استفاده نکنند.

بر اساس این گزارش دو طرف ین و روسیه توافقنامه بین دولتی را اوایل سال ۲۰۱۹ برای استفاده از ارزهای ملی امضا کردند و پس از آن مسکو و پکن توافق کردند که استفاده از ارزهای ملی را تا سطح ۵۰ درصد برسانند اوایل امسال اتحادیه توسعه خارجی چین گزارش داد که تجارت دو جانبه چین و روسیه در پایان ۲۰۱۹ از رقم ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرد.

مسکو و پکن گام مهمی را برای حذف موانع استفاده از ارزهای ملی برداشته اند که می‌تواند به افزایش سریع توسعه همکاری‌های دو کشور منجر شود این دو کشور همچنین اعلام کردند که به دنبال این هستند تا پایان سال ۲۰۲۴ سطح مبادلات با ارزهای ملی را به ۲۰۰ میلیارد دلار برساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 18 =

دکمه بازگشت به بالا