۱۵۰ هزار مددجو وام کارگشایی گرفتند

به گزارش ریال نیوز به نقل از سایت خبری کمیته امداد، مجید باجلان با بیان اینکه هدف اصلی از تاسیس صندوق امداد ولایت، ارائه وام قرض الحسنه آسان به افراد تحت پوشش و مددجویان نیازمند مراجعه کننده موردی است، افزود: صندوق امداد ولایت یک صندوق قرض الحسنه واقعی است که تلاش دارد سنت نیکوی قرض الحسنه را با بهره‌گیری از سپرده‌های مردمی، خیران، امکانات سایر صندوق‌های قرض‌الحسنه و مراکز دولتی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی در کشور توسعه و ترویج دهد.
مدیرعامل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت با اشاره به افزایش تورم و فشار اقتصادی بر اقشار مختلف مردم در ماه های اخیر، تاکید کرد: طی چند ماه گذشته مراجعات مردم برای دریافت وام کارگشایی از صندوق قرض الحسنه امداد ولایت رشد چشمگیری داشته و سبب شده است تا برای پاسخگویی به این نیازها، فعالیت ها را در صندوق توسعه دهیم.
وی ادامه داد: در همین مدت با اولویت بندی نیازهای مراجعان، بیش از ۱۵۰ هزار فقره وام کارگشایی در سراسر کشور با میانگین مبلغ پنج میلیون تومان، با مدیریت منابع سپرده گذاران در صندوق و استفاده از ظرفیت وجوه حاصل از فروش ساختمان سوهانک، ۴۵۰ میلیارد تومان به نیازمندان متقاضی ارائه شده است.
باجلان به نوسان نرخ اجاره بها و ودیعه مسکن در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در همین بازه زمانی، سهمیه ۱۵۰ میلیارد تومانی برای ارائه وام ودیعه مسکن مددجویان و دیگر مراجعه کنندگان موردی اختصاص داده شد که از این محل وام ودیعه مسکن تا سقف ۱۵ میلیون تومان به متقاضیان پرداخت شد.
مدیرعامل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت خاطرنشان کرد: علاوه بر پرداخت وام کارگشایی و وام ودیعه مسکن، این صندوق اقدام به پرداخت وام اشتغال، وام ازدواج، وام تحصیل، وام آزادی زندانیان معسر و وام درمان کرده است و همچنین وام خرید مسکن پیش‌بینی شده  و اعتبارات آن در قالب بودجه سالانه به استانها تخصیص یافته است.
وی یکی از سیاست‌ های صندوق امداد ولایت را استفاده از ظرفیت‌های قرض‌الحسنه کشوری و همچنین موسسات و خیریه‌های سراسر کشور دانست و افزود: با توجه به مراجعات مردمی به مجموعه‌های خیریه، صندوق امداد ولایت برنامه‌های عملیاتی خود را جهت هم‌افزایی منابع صندوق‌های قرض‌الحسنه خرد و خیریه‌های سراسر کشور آغاز کرده و تا کنون تفاهم نامه‌هایی را با آستان قدس رضوی، مجمع خیرین سلامت، مرکز رسیدگی به امور مساجد و مسجد امام خمینی (ره) بازار، صندوق قرض الحسنه مس سرچشمه، موسسه خیریه عترت بوتراب، تولیت موقوفه صدر و … به منظور هم‌افزایی سپرده‌های قرض الحسنه و وام‌دهی به نیازمندان به امضا رسانده است.
باجلان همچنین به تعامل صندوق امداد ولایت با خیران اشاره کرد و گفت: خیران می توانند با گشایش اعتبار و سپرده گذاری در صندوق امداد ولایت، افراد نیازمند را پس از شناسایی به شعب صندوق و عاملین صندوق در دفاتر کمیته امداد در سراسر کشور معرفی کنند تا فرایند ارائه وام به این افراد در کوتاهترین زمان و با آسان‌ترین شرایط و ضمانت انجام شود.
صندوق ضمانت تسهیلات اشتغال راه‌اندازی می‌شود
مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد از راه‌اندازی “صندوق ضمانت تسهیلات اشتغال ” برای وام اشتغال مددجویان خبر داد.
علی‌اکبر خادمی با اعلام این خبر گفت: یکی از دغدغه‌های جامعه هدف کمیته امداد شرایط اخذ وام اشتغال از جمله ضامن است که با راه‌اندازی این صندوق این امر تسهیل خواهد شد.
وی افزود: در این باره به دنبال تأمین منابع مالی این صندوق هستیم تا بتوانیم سال آینده آن را راه‌اندازی کنیم.
خادمی با اشاره به اینکه راه‌اندازی صندوق ضمانت تسهیلات اشتغال ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد ، ​گفت: در حال رایزنی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اختصاص این مبلغ در بودجه ۹۸ هستیم.
مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد در ادامه به وام اشتغال روستایی اشاره و خاطرنشان کرد: در راستای تسهیل وام اشتغال روستایی، به‌تازگی تفاهم‌نامه‌ای با بانک کشاورزی ذیل تسهیلات قانون اشتغال روستایی» منعقدشده است که بر اساس آن مددجویان روستایی برای گرفتن وام تا سقف ۵۰ میلیون تومان می‌توانند از دو ضامن حقیقی که درآمد داشته باشند بدون اعتبار سنجی وام دریافت کنند.
خادمی با تاکید بر اینکه معوقات بانکی مددجویان کمیته امداد نسبت به سایر افراد عادی کمتر بوده و پایین تر از ۲ درصد است و به اذعان بانک های عامل جزءمشتریان خوش حساب بانک ها هستند گفت: تاکنون ۷۰۰ هزار خانواده از طریق وام طرح‌های اشتغال خودکفا و از چرخه حمایت خارج شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا