۶۰ درصد افزایش هزینه در لایحه بودجه ۱۴۰۰

به گزارش ریال نیوز، مهدی طغیانی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: همکاران ما بیش از 40 روز و در شیفت‌های کاری متعدد روی بودجه کار کردند و کلیات لایحه دولت را بررسی کردند و وارد جزئیات شدند.

وی گفت: انتقاد‌ها به لایحه بودجه از ابتدا وجود داشت. برخی معتقد بودند می‌شود کلیات لایحه را تصویب کرد، اما برخی هم معتقد بودند که باید اصلاحات اساسی در بودجه انجام شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در لایحه ارائه شده به مجلس هزینه‌ها بیشتر از درآمد‌ها در بودجه دیده شده است.

وی با بیان اینکه شکاف هزینه و درآمد نکته مهمی است که در بودجه 1400 به میزان بالایی رسیده است، گفت: در مجموع در بودجه ارائه شده حدود 60 درصد افزایش هزینه داشتیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در بودجه 30 درصد وابسته به نفت هستیم که می‌شد کمتر از این باشد.

وی گفت: تعاملاتی با دولت برای رفع مشکلات داشتیم بخصوص آقای پورمحمدی تلاش بیشتری کردند. با تعامل بخشی از مشکلات بودجه حل شد، اما ایرادات اصلی رفع نشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اگر لایحه بودجه رای می‌آورد مجلس وارد جزئیات می‌شد.

وی گفت: ایراد اصلی صرفه جویی نشدن در بودجه است. دولت باید در ارائه بودجه شفاف باشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: کاری که کمیسیون تلفیق خواهان انجام آن است روشن شدن درآمد‌ها و هزینه هاست. بخشی از اعداد که در بودجه است باید مشخص شود. به طور مثال حقوق هیئت علمی در وزارت بهداشت و وزارت علوم.

وی افزود: اختلاف نظر کمیسیون تلفیق و برخی نمایندگان مسبوق به سابقه است.

 طغیانی گفت: درباره ارز بحث از حالت کارشناسی خارج شده است. ارز چهار هزار و دویست تومانی رانت ایجاد می‌کند.

در 5 یا 6 موضوع اختلاف نظر جدی داشتیم

پورمحمدی، معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور هم گفت: سازمان برنامه و بودجه سال‌های گذشته سعی کرد بهترین بودجه‌ها را تصویب و به مجلس تقدیم کند، امسال هم بودجه را دقیق و منسجم تنظیم کرد.

وی افزود: مجلس لایحه بودجه را ابتدا در کمیسیون‌های مختلف بررسی کردند و بعد کمیسیون تلفیق به نمایندگی از مجلس کلیات لایحه را پذیرفت.

پورمحمدی یادآور شد: در بحث اختلاف نظر‌های جدی وجود داشت، اما بیش از 70 درصد نظرات نماینده دولت مورد حمایت نمایندگان کمیسیون قرار گرفت، اما در 5 یا 6 موضوع اختلاف نظر جدی داشتیم.

وی افزود:  کمیسیون تلفیق نتیجه بررسی کارشناسی‌ها و نظرات خود را به صحن علنی آورد، اما صحن مصوبات کمیسیون تلفیق را نپذیرفت. البته آنچه رد شد، لایحه‌ای بود که در کمیسیون تلفیق تغییر کرده بود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: مجلس می‌توانست این لایحه را به کمیسیون برگرداند، اما ترجیح داد که به خود دولت برگردد.

وی تصریح کرد: اولین موضوع مورد نقد مجلس کسری تراز عملیاتی دولت بود. از نظر مجلس رقم 319 هزار میلیارد تومان زیاد است، اما حالا که کمیسیون تلفیق گزارشش را به صحن ارائه داد، این عدد 481 هزار میلیارد تومان شد، یعنی کمیسیون تلفیق 162 هزار میلیارد تومان این کسری را تعمیق بخشید.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: نکته دوم میزان وابستگی بودجه به نفت است که در لایحه 199 هزار میلیارد تومان بود، اما آنچه در تلفیق بررسی شد، نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه 16 هزار میلیارد تومان در نحوه محاسبه، 17 هزار میلیارد تومان قیر، 90 هزار میلیارد تومان تهاتر، 57 هزار میلیارد تومان فرآورده نفتی و در نتیجه 180 هزار میلیارد تومان میزان وابستگی بودجه به نفت بیشتر شد.

پورمحمدی افزود: نکته سوم، کاهش هزینه‌های جاری دولت بود که رقمش در لایحه 846 هزار میلیارد تومان بود، اما حالا 1200 میلیارد تومان شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 10 =

دکمه بازگشت به بالا