احتمال حذف طرح ترافیک

به گزارش ریال نیوز، زهره آشتیانی، دبیر کمیته فرهنگ و رسانه شورای شهرگفت: جلسات کارگروه رسانه صرفا مربوط به موضوع طرح ترافیک نبوده است و مسائل مختلف در این کارگروه که از یکسال قبل تشکیل شده بررسی می شود ولیکن با توجه به اهمیت موضوع سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری به صورت مستمر جلسات کارگروه هر هفته برگزار می شود و در حال بررسی پیشنهادات هستیم .

‎وی با بیان اینکه قبلا بررسی طرح ترافیک خبرنگاری به عهده کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران بوده است، عنوان کرد: حدود سه ماه قبل معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران طی ارسال نامه‌ای به شهردار درخواست کرد تا کمیسیون مرجع برای رسیدگی به طرح خبرنگاری تغییر کند و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا این مسولیت را بر عهده بگیرد ؛ چراکه مرجع ارتباط با رسانه ها این کمیسیون است. ما جلساتی برگزار کردیم و کارگروه رسانه با موضوع طرح ترافیک تشکیل شد که دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد، نماینده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران، نماینده انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ، رییس انجمن مطبوعات غیردولتی در آن حضور دارند.

‎آشتیانی تاکید کرد: البته صرف حضور مدیر مسئول یک روزنامه یا خبرگزاری به معنای نمایندگی تمام نظرات مدیران رسانه و خبرنگاران نیست بلکه حضور این افراد بنابر عضویت آنها در کارگروه رسانه شورای شهر از یکسال قبل است و صرفا ارتباطی به جلسات مرتبط با طرح ترافیک ندارد . در واقع کارگروه رسانه با همان اعضای سابق و با دستور جلسه مرتبط با طرح ترافیک تشکیل می شود و پیشنهادات اعضا و یا واصله به کارگروه در دستور رسیدگی قرار می گیرد.

‎وی تاکید کرد: در هفته جاری به نظرخواهی از مدیران رسانه ها خواهیم پرداخت تا بر اساس رای جمعی تصمیم گیری شود .

‎دبیر کارگروه فرهنگ و رسانه شورای شهر درخصوص آنچه که در جلسه 17 دی ماه گذشت، گفت: در این جلسه بخشی از پیشنهادات مبنی بر حذف طرح ترافیک برای رسانه ها در سال آینده و جایگزینی آن با کارت اعتباری برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و تاکسی کارپینو بود که ذیل تاکسیرانی شهرداری تهران فعالیت می کند. حاضران این مورد را پیشنهاد کردند که به خبرنگاران یک کارت اعتباری با شارژ 5/1 تا 2 میلیونی اختصاص یابد. البته مخالفت های زیادی با حذف کامل طرح ترافیک خبرنگاری شد و خود ما در کمیسیون  فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز مخالف حذف کامل این طرح هستیم.

‎وی افزود: پیشنهاد دیگری که در این جلسه مطرح شد این بود که رسانه هایی که به هر نحوی از بودجه عمومی استفاده می کنند سهمیه کمتری دریافت کنند. این پیشنهاد بنابر آن مطرح شد که رسانه های غیرخصوصی دارای واحد حمل و نقل هستند و لذا خبرنگاران آنها برای تردد در حوزه خبری از ماشین شخصی استفاده نمی کنند و بنابراین با اعطا کارت اعتباری با شارژ  یک و نیم میلیون تومانی خبرنگارانی که ضرورت استفاده از ماشین شخصی ندارند سهمیه کارت دریافت کنند و در واقع سهمیه طرح ترافیک به رسانه های دولتی و غیرخصوصی ٥٠ درصد کاهش یابد و بنابر تشخیص مدیران مسول به تعداد محدودتری طرح ترافیک ارایه شود .

‎وی افزود :  طبق گزارش معاونت حمل و نقل تعداد قابل توجهی از کسانی که طرح خبرنگاری دریافت کرده اند تردد چندانی در محدوده طرح ندارند .

‎آشتیانی در ادامه اظهار داشت: پیشنهاد دیگری که در این جلسه مطرح شد این بود که براساس رتبه‌بندی که وزارت ارشاد از رسانه ها انجام داده، مثلا به سه دهک پایین رسانه ها طرح ترافیک داده نشود و به آن دسته که رتبه بالاتری دارند، طرح ترافیک داده شود.

‎دبیر کمیته فرهنگ و رسانه شورای شهر گفت: در جلسه قبلی این مورد هم مطرح شد که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران مرجع احراز هویت خبرنگاران و وزارت ارشاد، از طریق رتبه‌بندی مرجع احراز هویت رسانه ها قرار گیرد.

وی گفت : هدف این است که طرح ترافیک به خبرنگاران تعلق گیرد و لذا تلاش بر این است تا تعدادی سهمیه برای خبرنگاران آزاد و یا کسانی که به طور موقت بدلیل تعطیلی رسانه بیکار شده اند ولی هویت شغلی آنها از سوی وزارت ارشاد مورد تایید است قرار گیرد ولیکن باقی خبرنگاران شاغل می بایست از رسانه خود طبق آیین نامه مدارک هویت شغلی خود را ارایه کنند.

وی در پاسخ به این سوال طبق اعلام معاونت حمل ونقل ترافیک آیا مدیرعامل یک خبرگزاری طرح کارت اعتباری را طرح کرده است گفت: این پیشنهاد از سوی تعدادی از مدیران عامل خبرگزاری ها ارایه شد که در حال بررسی قرار دارد .

‎وی با بیان اینکه قرار است روز چهارشنبه در کارگروه رسانه درخصوص طرح ترافیک خبرنگاری تصمیم‌گیری شود، عنوان کرد: قرار شده در این یک هفته اعضای کارگروه از سایر همکاران خود نظر خواهی کنند و البته درخواست می کنیم خبرنگارانی که ایده‌ای در مورد توزیع عادلانه‌تر طرح ترافیک و تسهیلات دارند، به صورت مکتوب یا از طریق رسانه خود یا با حضور در جلسات ما نظر خود را اعلام کنند. البته ممکن است هفته بعد نیز به این نتیجه برسیم که برای تصمیم‌گیری نیاز به فرصت بیشتری داریم.

‎آشتیانی با اشاره به گزارش ارایه شده از وضعیت استفاده از طرح ترافیک خبرنگاری مطابق گزارش معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بیان کرد: افرادی هستند که به اسم خبرنگاری طرح ترافیک دریافت کرده‌اند اما میانگین ترددشان از زمان دریافت مجوز تاکنون 10 درصد بوده است؛ یعنی شاید هفته‌ای چند ساعت در طرح حضور داشته‌اند اما با این حال طرح ترافیک دریافت کرده‌اند. ضمن اینکه تعداد قابل توجهی از گیرندگان طرح ترافیک خبرنگاری دارای خودروهای لوکس هستند که این موضوع محل سوال است. اما ما از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری درخواست کرده‌ایم تا اسامی کسانی را که در سال 97 طرح دریافت کرده‌اند، به همراه نام رسانه های آنان اعلام کند و برای سال 98 نیز ضرورت اعلام نام رسانه افراد را حتما در مصوبه خواهیم آورد.

‎وی تصریح کرد: اولین هدف ما این است که طرح ترافیک خبرنگاری واقعا به خبرنگارانی که به آن نیاز دارند، برسد. همچنین دومین هدفمان این است که رسانه هایی که دارای واحد حمل و نقل عمومی هستند همراهی کنند تا سهمیه طرح رسانه های غیرخصوصی را کاهش دهیم و بخش خصوصی را تقویت کنیم تا به خبرنگارانی که بیشتر نیاز به طرح دارند، کمک شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا