ارزآوری ۶.۴ میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی

به گزارش ریال نیوز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «شاهرخ شجری» با بیان این که روند افزایشی صادرات بخش کشاورزی از سال ۹۲ و با شروع به کار دولت تدبیر و امید آغاز شده است، افزود: با افزایش تولید، رشد صادرات و کاهش واردات، تراز تجاری بخش کشاورزی و غذای کشور از منفی ۸.۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ با کاهش ۳.۸ میلیارد دلاری به منفی ۴.۳ میلیارد دلار در سال ۹۷ بهبود یافته است.

وی با اشاره به این که در سال ۹۲، چهار میلیون و ۱۱۰ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش ۵ میلیارد و ۳۵۱ میلیون دلار از کشور صادر شده است، تصریح کرد: در سال ۹۷، صادرات شش میلیون و ۹۴۱ هزار تن محصولات بخش کشاورزی و غذای کشور، ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

شجری بابیان اینکه سال گذشته در محصولات باغی سال خوبی برای محصول پسته نبوده است، گفت: به دلیل کاهش تولید پسته، فقط ۴۲.۷ هزار تن به ارزش ۴۲۰ میلیون دلار این محصول صادر شده است. البته پیش‌بینی می‌شود امسال سال خوبی برای صادرات پسته خواهد بود و صادرات ۱۲۰ هزار تنی سال‌های گذشته تکرار خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری به اینکه سال ۹۸ سال خوبی برای محصولات باغی باشد، تصریح کرد: همچنین پیش‌بینی می شود با توجه به تولید سیب‌درختی ، باید برای ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن مازاد تولید ۴ میلیون تنی این محصول برنامه‌ریزی صادراتی انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − شش =

دکمه بازگشت به بالا