اسلایدراقتصادینفت و انرژی

امضای قرارداد ۲۵ ساله با چین چه اثری بر قیمت دلار دارد؟

به گزارش ریال نیوز، قرارداد راهبردی ۲۵ ساله با چین بالاخره امضا شد و ایران گام متفاوتی را برای ترسیم آینده سیاست خارجی خود برداشت که برای نخستین بار غرب در این منطق راهبردی جایگاهی ندارد.

جزئیات دقیق این قرارداد از طرف مراجع رسمی اعلام نشده و در مجلس نیز به بحث گذاشته نشده است، اما بررسی محورهای قرارداد نشان می دهد که از اقتصاد ایران دلارزدایی خواهد شد و برای نخستین بار دلار جایگاه خود را به عنون ارز اصلی در تجارت خارجی کشور از دست می دهد.

نکته عجیب در سیاست خارجی ایران این است که علیرغم وجود دهه ها تحریم و فشار اقتصادی غرب، به شدت به دلار آمریکا وفادار ماند و تصمیم سازان اقتصادی کشور حاضر نبودند سایر ارزهای بین المللی را جایگزین دلار کنند و با چنگ دندان دلار را حفظ کردند.

این قرارداد سنگین با اقتصاد دوم جهان باعث می شود دلار جایگاه خود را در تجارت خارجی کشور از دست بدهد و یوآن جایگاه مهمی پیدا کند. نتیجه اینکار بر قیمت دلار روشن است و فشار تقاضا را از روی دلار برداشته و به کاهش قیمت آن می انجامد.

قیمت دلار در ماههای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به دلایل سیاسی در مسیر کاهش است و اگرچه انتظار نمی رود دولت روحانی در ماههای باقی مانده از دوران مدیریت خود گامی در جهت اجرای توافق ۲۵ ساله با چین بردارد، اما باعث تشدید انتظارات تورمی منفی خواهد شد و کاهش بیشتر قیمت دلار را در پی خواهد داشت.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

دکمه بازگشت به بالا