بازارهای ایران بعد از لغو تحریم‌ها کدامند؟

به گزارش ریال نیوز، حسن منتظرتربتی درباره تعریف بازار جدید صادراتی بعد از لغو احتمالی تحریم‌ها اظهار داشت: بازارهای اطراف ما بازارهای خوبی هستند؛ از جمله عمان، توسعه صادرات به ترکیه، از مسیر ترکیه به دیگر کشورها، جنوب خلیج فارس، امارات، کویت و همچنین توسعه بازار عراق.

وی افزود: به لحاظ موقعیت کشور و نوع خطوط لوله‌ای که اجرا کردیم، بابت دسترسی به بازار محدودیتی نداریم و می‌توانیم به بازارهای مختلفی دسترسی داشته باشیم.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران درباره تمدید قرارداد صادرات گاز به ترکیه گفت: فعلا رویه قبلی ادامه دارد و مذاکره برای تمدید قرارداد زمان می‌برد.

وی درخصوص ورود به بازار اروپا نیز بیان داشت: فعلا اروپا مدنظر نیست مگر اینکه در آینده از ترکیه وارد بازار اروپا شویم، همه اینها وابسته به شرایط سیاسی است.

منتظرتربتی درباره مذاکره جدید با پاکستان برای دریافت گاز از ایران با توجه به احتمال گشایش در تحریم‌ها گفت: ما مجری قراردادها هستیم هر زمان که مسائل بین ایران و پاکستان به لحاظ سیاسی و تحریم‌ها حل شود، آمادگی داریم خطوط را اجرایی کنیم. این موضوع سیاسی است و ما به عنوان شرکت گاز تاکنون مذاکره‌ای نداشته‌ایم اما هر زمان که تصمیم‌گیری شود قابلیت اجرا داشته و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

وی همچنین درباره اینکه آیا صادرات به هند همچنان در دستور کار است، گفت: هند بازار خوبی است. شکل‌گیری و اجرای این پروژه نیاز به زمان و برخی پارامترها دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه درباره ورود به بازار پاکستان برای اجرای خطوط لوله تاپی به لحاظ خدمات فنی و مهندسی توضیح داد: خوشبختانه ما در حوزه خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار تجربه بسیار خوبی داریم، هم به لحاظ پیمانکاران بخش خصوصی و هم در بخش تامین کالا توانمند هستیم و مشکلی از حیث اجرا نداریم.

وی خاطرنشان کرد: البته پیمانکاران بخش‌خصوصی به دلیل بازار خوبی که در داخل کشور وجود داشته روی کار در خارج از کشور تمرکز نکرده‌اند ولی کشورهای همسایه می‌توانند بازار خوبی برای پیمانکاران ایرانی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سه =

دکمه بازگشت به بالا