بازدید استاندار قزوین از مراحل اجرایی سد بالاخانلو

ریال نیوز : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: تامین آب شرب 5 شهر و 30 روستای جنوب استان از مهمترین اهداف ساخت سد بالاخانلو می باشد.

به گزارش ریال نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان قزوین استاندار به همراه نماینده مردم شریف بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان بوئین زهرا، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای و جمعی از مدیران و مسئولین استانی از مراحل و روند اجرای سد بالاخانلو بازدید بعمل آوردند. 

محمد مهدی اعلایی استاندار قزوین با اشاره اهمیت ساخت سد بالاخانلو برای منطقه جنوب استان گفت: تامین آب شرب باکیفیت یکی از مهمترین اولویت های دولت بوده و در همین راستا نیز در تلاش هستیم تا با فراهم آوردن شرایطی جهت تسریع در پرداخت مطالبات پیمانکار شاهد بهبود روند اجرایی پروژه باشیم.

استاندار قزوین گفت: اعتباراتی از محل سفر ریاست محترم جمهوری به استان برای این سد در نظر گرقته شده است که امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته هرچه زودتر شاهد تخصیص بخشی از آن به پروژه باشیم تا بتوانیم با ایجاد شتاب در روند اجرایی پروژه، در سال جاری آبگیری اولیه سد بالاخانلو را انجام دهیم.

یداله ملکی ، مدیرعامل شر‌کت آب منطقه ای استان در حاشیه این بازدید با ارائه گزارشی از روند ساخت سد بالاخانلو اظهارداشت: سد مخزنی بالاخانلو با هسته رسی در محدوده شهرستان بویین زهرا و بر روی رودخانه حاجی عرب از سال ۹۲ در دست احداث است. وی افزود: ظرفیت این ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب است و تاکنون بیش از ۷۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

ملکی تصریح کرد: مهمترین هدف از ساخت این سد تامین آب شرب ۵ شهر بویین زهرا، سگزآباد، شال، دانسفهان، اسفرورین و ۳۰ روستای منطقه و همچنین تامین و ساماندهی آب کشاورزی ۴۲۰۰ هکتار از اراضی پایین دست سد می باشد. وی ادامه داد: کنترل سیلاب های فصلی رودخانه، تامین نیاز زیست محیطی و تغذیه مصنوعی به میزان ۴.۴ میلیون مترمکعب نیز از دیگر اهداف ساخت این سد می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین افزود: برای ساخت سد بالاخانلو تاکنون حدود ۲0۰۰ میلیارد ریال هزینه شده و تکمیل آن به ۵0۰۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد. وی یادآورشد: از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری نیز مبلغ ۲۰0۰ میلیارد ریال برای تکمیل سد مصوب شده که تخصیص آن در سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه بسیار موثر می باشد.

ملکی در خصوص ساخت خط انتقال به طول ۸۲ کیلومتر و تصفیه خانه آب شرب با ظرفیت ۲۵۰ لیتر برثانیه برای این سد نیز گفت: اسناد و نقشه های مربوط به خط انتقال و تصفیه خانه سد بالاخانلو تهیه شده و فراخوان آن نیز صورت گرفته و بزودی پیمانکار آن نیز انتخاب می گردد. وی اضافه کرد: این بخش از پروژه بیش از ۷0۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تاکنون ۱0۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات تنش آبی برای آن منظور شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 11 =

دکمه بازگشت به بالا