بسته‌های تشویقی برای پروازهای عبوری‌ از فضای ایران

روابط عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، ناصر آقایی‌ بیان کرد: موضوع آیین‌نامه اصلاحی کاهش تعرفه پروازهای عبوری از آسمان ایران مطرح نیست و خبرهای منتشر شده در این باره نیز برداشت نادرست از متن آیین نامه اصلاحی است.

وی اظهار کرد:  شرایط به وجود آمده برای صنعت هوانوردی جهان در دوران گسترش ویروس کرونا، موضوعی نیست که بر کسی پوشیده باشد و ویروس کووید 19 تاثیرات زیادی را بر همه جنبه های این صنعت در جهان و ایران گذاشته است، یکی از این تاثیرات، کاهش چشمگیر پروازهای عبوری در سراسر جهان از جمله آسمان کشورمان بوده است که همچنان ادامه دارد.

وی افزود: با توجه به بررسی‌های کارشناسی انجام شده، آیین نامه جدید پیشنهادی تعیین درآمدهای شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران، از سوی وزارت راه و شهرسازی به دولت‌ ارائه شد تا پس از بررسی و تایید در کمیسیون اقتصادی و تصویب در هیات محترم دولت، فضا را برای  پروازهای عبوری از آسمان ایران جذاب تر و با کشورهای همسایه قابل رقابت می کند.

مدیرکل دفتر بازرگانی و سرمایه گذاری شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با بیان این که ما موظفیم در چارچوب فضای رقابتی با کشورهای همسایه، ترافیک پروازهای عبوری از فضای کشورمان را افزایش دهیم، افزود:‌ قصد داریم با تهیه بسته های تشویقی، انگیزه و رغبت شرکت های هواپیمایی خارجی برای استفاده از فضای ایران را بیشتر سازیم و این  به معنای کاهش تعرفه پروازهای عبوری نیست.

وی افزود: در گام نخست، شرکت‌هایی که جزو هشت شرکت اول در سبد درآمدی ما از پروازهای عبوری هستند، از بسته های تشویقی بهره مند می‌شوند، دسته دوم نیز شرکت های هواپیمایی خارجی هستند که میزان بهره مندی خودشان از فضای ایران را حدود 20 درصد افزایش می‌ دهند، در این صورت، متناسب با این درصد افزایش، از تخفیف‌های در نظر گرفته شده توسط شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران برخوردار خواهند شد. دسته سوم هم شرکت های هواپیمایی خارجی هستند که سعی در حفظ میزان استفاده از فضای ایران را دارند و ما نیز به آنها کمک می کنیم تا حتی بتوانند این میزان را افزایش دهند.

وی افزود: این یک واقعیت علمی و گریزناپذیر است که ما باید با کشورهای همسایه در زمینه جذب پروازهای عبوری رقابت کنیم و انجام بازاریابی علمی فقط محدود به درآمدهای غیرهوانوردی شرکت نمی شود و چنین نگاهی باید به درآمدهای هوانوردی نیز اعمال شود. ما باید ضمن حفظ مشتریان فعلی، آنها را به استفاده بیشتر از فضای ایران تشویق کنیم و سایر شرکت ها را نیز در این مسیر قرار دهیم، پس اساسا آیین نامه پیشنهادی تعیین درآمدهای شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران، به معنای کاهش تعرفه پروازهای عبوری نیست.

وی گفت: آیین‌نامه اجرایی ماده 63 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین به عنوان بخشی از درآمدهای شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران یک طرح پیشنهادی است که پس از بررسی های کارشناسانه در کمیسیون اقتصادی دولت جهت تصویب به هیات دولت ارایه و پس از تصویب وجاهت قانونی و اجرایی داشته وبه رقابتی شدن مسیرهای پروازهای عبوری منجر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا