بهره برداری از ۵۰ هزار بشکه نفت فرآورده شده

به گزارش ریال نیوز، بیژن زنگنه، وزیر نفت در این مراسم گفت: از سال ۹۲ تا ۹۹ ظرفیت تولید میدان های مشترک غرب کارون را از ۷۰ هزار بشکه در روز به حدود ۶ برابر یعنی ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسانده ایم.

وی افزود: یکی از کارهایی که برای افزایش سرعت عملیات و کاهش تصدی گری دولت انجام دادیم، استفاده از ظرفیت های فرآورشی پیش ساخته سریع الاحداث بود.

زنگنه ادامه داد: در میدان آزادگان در قالب یک قرارداد اجاره با یک شرکت اروپایی که آن شرکت نزدیک به ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده، ظرفیت ۵۰ هزار بشکه ای فرآورش نفت ایجاد شده و در دست بهره برداری است.

وی تصریح کرد: این اولین بار در تاریخ صنعت نفت بعد از ملی شدن آن است که یک واحد فرآورشی توسط بخش خصوصی ساخته شده، خودش آن را بهره برداری می کند و ما فقط در ازای هر بشکه ، ۱/۲۸ دلار هزینه فرآورش را به آن پرداخت می کنیم.

وزیر نفت تاکید کرد: سیاست ما این است که در تمام بخش ها این کار را انجام بدهیم و ظرفیت های داخلی نیز برای ساخت این کارخانه ها فراهم است.

وی گفت: هدف اصلی وزارت نفت و دولت در بخش پتروشیمی گذر از خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش و رفع نیاز داخل است.

زنگنه افزود: با تکمیل طرح‌های باقی مانده جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور با رشد ۸۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ به ۱۰۰ میلیون تن در سال خواهد رسید و ارزش تولیدات نهایی این طرح‌ها مجموعا به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

وی ادامه داد: جهش سوم نیز با هدف دستیابی به ۱۳۳ میلیون تن تولید و ۳۷ میلیارد دلار ارزش تولیدات در سال ۱۴۰۴ در جریان است که بیشتر این طرح‌ها هم اکنون در دست اجراست.

وزیر نفت گفت: همانطور که قبلا وعده دادیم، در سال جاری برای اجرای طرح‌های جهش دوم، ۱۹ طرح پتروشیمی با ۱۱/۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری تولید ۲۵ میلیون تن به بهره برداری می‌رسد.

وی بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۵ طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری قریب به ۳ میلیارد دلار افتتاح شده است. طرح اوره و آمونیاک لردگان که امروز افتتاح می‌شود، ششمین طرح پتروشیمی است که در امسال به بهره برداری می‌رسد و یکی از ویژگی‌های مهم آن این است که در یک منطقه کمتر توسعه یافته ایجاد شده و هدف محرومیت زدایی را هم اجرا می‌کند.

زنگنه ادامه داد: این طرح توسط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اجرا شده و روزانه ۳ هزار تن و سالانه بیش از یک میلیون تن تولید خواهد داشت.

وی افزود: ظرفیت تولید اوره هم اکنون ۶ و نیم میلیون تن است که با افزوده شدن طرح‌های لردگان، مسجد سلیمان با ظرفیت ۲ میلیون تن و هنگام با ظرفیت ۱ میلیون تن، این ظرفیت افزایش خواهد یافت.

زنگنه در پایان تصریح کرد: مصرف روزانه ما در این مورد حدود ۲ میلیون تن است یعنی این طرحی که امروز افتتاح می‌شود و طرح مسجد سلیمان آن را پوشش می‌دهد و مابقی را باید صادر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا