تدوین برنامه ۴ ساله برای توزيع متوازن امکانات کشور

ریال نیوز : وزیر صنعت، معدن و تجارت از تدوین برنامه چهار ساله برای پیشرفت و توزیع متوازن امکانات کشور در حوزه‌های مختلف سرمایه گذاری، اشتغال، صادرات و… خبر داد.

به گزارش ریال نیوز، سیدرضا فاطمی امین امشب در یادواره هفتصد و پنجاه شهید اصناف و فعالین اقتصادی استان همدان با اشاره به رشادت‌های شهید سردار سلیمانی، مطرح کرد: سردار سلیمانی مرد خدا بود.

وی با تاکید بر این که مسئولیت داشتن در نظام جمهوری اسلامی کاری بسیار خطیر است، اضافه کرد: شما فعالان اقتصادی وظیفه وجدانی خود را انجام می‌دهید و با وجدان کار را خوب و بی عیب پیش می‌برید.

وزیر صمت با بیان این که شهدا برای نظام جمهوری اسلامی زحمات زیادی کشیدند و به درجه شهادت نائل شدند، مطرح کرد: افق‌های روشنی پیش روی کشور است و در این موقعیت مسئولان بار سنگینی به دوش دارند.

فاطمی امین با بیان این که امشب در جمع اصناف و فعالین اقتصادی هستیم، بدین سان جای دارد تا در مورد وضعیت بازار صحبت کنیم، عنوان کرد: مشکلات زیادی در بازار وجود دارد، مسائلی که سال‌ها انباشته شده‌اند اما با وجود این موضوع، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود در کشور را باید هوشمندانه دید و با قدرت مسائل را پیگیری کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این که با این روند، مشکلات قابل حل هستند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثل در مورد ورق فولاد اقداماتی انجام شد؛ چراکه در کشور هشت میلیون تن تولید در این زمینه داریم، اما میزان مصرف ما بالغ بر ۱۰ میلیون تن است.

وی ادامه داد: از سویی، ورق داخلی ارزان‌تر از ورق خارجی است بدین ترتیب، روش عرضه تلفیقی را در بورس ابداع کردیم.

فاطمی امین تصریح کرد: با اجرای این روش، هفته گذشته یک شرکت فولادی ۳۰۰ هزار تن فولاد عرضه کرد که این اقدام باعث شد قیمت ورق فولاد از ۲۱ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان کاهش پیدا کند و سهمیه بندی هم از بین رفت.

وی با تاکید بر این که روش عرضه تلفیقی باعث از بین رفتن سهمیه بندی، دو قیمتی شدن، کمبود، فساد، رانت و تزریق مناسب محصول به بازار می‌شود، گفت: در زمینه فولاد ۲ میلیون تن ظرفیت تولید ورق وجود دارد و برخی از کارخانه‌ها به دلایلی بی استفاده مانده، ماشین آلاتشان فرسوده است یا توان تولیدی ندارند که با حمایت شرکت‌های فولادی می‌توانند به کار بازگردند.

فاطمی امین با بیان این که در وزارت صمت از اوایل شهریور ماه پروژه‌ای مطالعاتی را شروع کرده‌ایم که در آن تمامی شهرستان‌های کشور دیده می‌شوند، تشریح کرد: در این طرح، برای هر شهر، برنامه سرمایه گذاری، اشتغال و صادرات را که تا چهار سال آینده باید اجرا شود تعیین می‌کنیم.

وی با اشاره به این که در این برنامه تمامی ظرفیت‌های شهرستان‌های کشور به لحاظ زیرساخت‌های صنفی، تجاری، معدن و غیره مشخص می‌شود، مطرح کرد: بدین سان از نمایندگان مجلس، نخبگان، اندیشکده ها، افراد صاحب‌نظر در این طرح، استفاده و تا پایان سال آن را نهایی خواهیم کرد.

وزیر صمت در این خصوص از تدوین برنامه چهارساله برای پیشرفت و توزیع متوازن امکانات کشور خبر داد و گفت: این برنامه با نگاه به تمامی ظرفیت‌های شهرستان‌های کشور به انجام خواهد رسید و مبنای عمل ما در چهار سال آینده خواهد شد؛ تا مشخص شود در این سال‌ها باید چه قدم‌هایی برداشت تا آن اهداف مدنظرمان محقق شود.

فاطمی امین خواستار همکاری افراد صاحب‌نظر در استان‌های کشور با رؤسای سازمان‌های صمت شد و گفت: در این راستا، از افرادی که در این زمینه‌ها در استان همدان صاحب‌نظر هستند، در خواست کمک داریم و بایستی به حمیدرضا متین؛ رئیس سازمان صمت استان همدان کمک کنند تا این برنامه با دقت پیش رود.

وزیر صمت در پایان تاکید کرد: این برنامه تدوین شده، مبنای عمل ما در چهار سال آینده برای دستیابی به پیشرفت و توزیع متوازن امکانات کشور در همه شهرستان‌ها از جمله شهرستان‌های استان همدان خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا