تراز تجاری مثبت ۶۵۰ میلیون دلار شد

ریال نیوز : طبق اعلام گمرک ایران، تراز تجاری کشور در مهرماه مثبت ۶۵۰ میلیون دلار بوده است.

به گزارش ریال نیوز، سید روح اله لطیفی – سخنگوی گمرک ایران- طی گزارشی وضعیت تجارت خارجی ایران در مهرماه ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، مجموع تجارت غیر نفتی کشور در رویه های صادرات و واردات در هفتمین ماه سال ۱۴۰۰ از لحاظ وزنی ۱۹ میلیون و ۵۵۴ هزار تن به ارزش ۹ میلیارد و۸۸۶ میلیون دلار بوده است که سهم صادرات در این ماه (۳۰روز)، ۱۵ میلیون و ۱۸۷هزار تن به ارزش پنج میلیارد و ۲۶۸ میلیون دلار بوده است که نسبت به صادرات کشور در مهر ماه سال ۹۹ از لحاظ ارزش رشد هشت درصدی داشته است.

صادرات کشور در مهر ماه نسبت به شهریور امسال نیز با رشد پنج درصدی در وزن و ۲۷ درصدی در ارزش همراه بوده است.

طبق این گزارش، مقاصد کالاهای ایرانی در شهریور ماه اینطور بوده که عراق با پنج میلیون و ۸۵۲ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۶۴۳میلیون دلار در رتبه نخست قرار دارد، بعد از عراق، چین با دو میلیون و ۵۶ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۲۰میلیون دلار در رتبه دوم قرار گرفت، در صورتی که عراق و چین در ماه گذشته رتبه های دوم و سوم را دارا بودند.

همچنین ترکیه که در شهریور ماه رتبه نخست مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی را به خود اختصاص داده بود، در مهر ماه با سه میلیون و ۷۸۲ هزارتن به ارزش یک میلیارد و ۸۸ میلیون دلار در رتبه سوم قرار گرفت، امارات متحده عربی هم با ۷۸۸ هزار تن کالا به ارزش ۳۴۷ میلیون دلار در رتبه چهارم و نهایتا افغانستان با ۲۷۴ هزار تن خرید کالا از ایران به ارزش ۱۲۷میلیون دلار در مهر ماه پنجمین مقصد صادرات کالای ایرانی بود که متاسفانه کاهش محسوسی در خرید از کشورمان در چند ماه اخیر داشته است.

در مهر ماه امسال چهار میلیون و ۳۶۷ هزارتن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار از گمرکات اجرایی کشور ترخیص قطعی شد که نسبت به واردات در مهر ماه سال ۹۹ از لحاظ وزن ۶۴ درصد و از لحاظ ارزش ۴۸ درصد رشد داشته است.

اما در مقایسه با شهریور ماه ۱۴۰۰ که جهش دو برابری در ترخیص کالا نسبت به معدل پنج ماه گذشته را شاهد بودیم کاهش ۱۸ درصدی در وزن و ۲۹ درصدی در ارزش به ثبت رسیده که با وجود کاهش نسبت به ماه قبل، اما میزان مناسبی از ترخیص در این ماه را شاهد بودیم که بسیار بالاتر از معدل ماهیانه ترخیص در گذشته است.

در این گزارش در مورد کشورهای طرف معامله تامین کالاهای مورد نیاز ایران نیز اعلام شده که امارات با ۹۴۹هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۹۱میلیون دلار، چین با ۳۷۳ هزارتن کالا به ارزش یک میلیارد و ۶۵ میلیون دلار ، ترکیه با ۳۸۲ هزار تن کالا به ارزش ۴۲۶میلیون دلار، سوئیس با ۱۷۷هزارتن کالا به ارزش ۱۳۵میلیون دلار و آلمان با ۳۷هزار تن کالا به ارزش ۱۳۴ میلیون دلار، پنج کشور اول طرف معامله با کشورمان در مهر ماه بودند.

درخصوص میزان کالا های عبوری از ایران در مهر ماه نیز یک میلیون و ۹۲ هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده است که نسبت به مهر ماه سال قبل که ۷۱۶ هزار تن کالای خارجی از مسیر کشورمان عبور کرده بود ۵۲.۵ درصد رشد داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 1 =

دکمه بازگشت به بالا