تورم در هلند و روسیه به اوج رسید

به گزارش  ریال نیوز از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم هلند در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه به ۱.۷ درصد رسید که این رقم ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ تورم ثبت شده در بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل بوده است. طی این مدت در هلند بیشترین کاهش قیمت‌ها در فرهنگ و آموزش( از ۳.۴ درصد به ۳.۱ درصد )، مواد غذایی و نوشیدنی (از ۲.۷ درصد به ۱.۹ درصد)  و لوازم منزل (از ۲.۶ درصد به ۱.۶ درصد) مشاهده شده است.

از سوی دیگر تورم در بخش حمل و نقل افزایشی بوده و از منفی ۰.۱ درصد به ۰.۱ درصد رسیده است. هسته تورمی که به دلیل نوسانات بالا، تغییرات قیمتی گروه مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد از ۲.۴ درصد در ماه ژوین به ۲.۳ درصد در ماه ژوییه کاهش پیدا کرده است. تورم ماهانه این کشور نیز ۱.۱ درصد بوده است.

متوسط نرخ تورم هلند در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۹ برابر ۳.۲۱ درصد بوده است که بیشترین رقم ثبت شده مربوط به نوامبر ۱۹۷۴ با ۱۱.۱۹ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۸۷ با منفی ۱.۳ درصد بوده است. در هلند بیشترین وزنه تورم مربوط به تورم آب و برق و گاز با ۲۴.۵ درصد است و پس از این بخش، حمل و نقل با ۱۱.۶ درصد و غذا و نوشیدنی با ۱۱.۳ درصد قرار دارند.

از سوی دیگر نرخ تورم در روسیه نیز افزایشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به ژوییه، نرخ تورم در روسیه از ۳.۲ درصد در ماه ژوئن به ۳.۴  درصد در ماه ژوییه افزایش یافته است که این نرخ، بیشترین نرخ تورم هشت ماه اخیر محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۴.۲ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، خدمات با تورم ۲.۵ درصد  در رده بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با ۰.۴ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم روسیه در ماه ژوییه ۰.۴ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۲ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

بانک مرکزی روسیه دستیابی به تورم چهار درصدی را تا پایان امسال هدفگذاری کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

دکمه بازگشت به بالا