جزئیات دیدار وزرای اقتصاد ایران و قرقیزستان

ریال نیوز : وزرای اقتصاد ایران و قرقیزستان امروز با یکدیگر دیدار و درباره توسعه روابط اقتصادی دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش ریال نیوز به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، دانیار آمانگلدی یف، وزیر اقتصاد و تجارت جمهوری قرقیزستان که در صدر هیأت عالیرتبه اقتصادی به تهران سفر کرده صبح روز شنبه ۲۲ آبان با حضور در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی با سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران ملاقات و گفتگو کرد.

در این ملاقات که با حضور معاون وزیر و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران انجام شد، خاندوزی با اشاره به سیاست خارجی دولت سیزدهم مبنی بر اولویت توسعه روابط با کشورهای همسایه، منطقه و همسو؛ بر ضرورت ایجاد تسهیلات لازم برای ارتقا و بهبود فعالیت تجار و فعالان اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

وزیر اقتصاد و تجارت جهوری قرقیزستان نیز با اشاره به ضرورت توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور بر ظرفیت‌های بی نظیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل و نقل کالا به ویژه از مسیر بندرعباس به دریای خزر و تمایل کشورهای آسیای میانه برای تقویت کریدور شمال – جنوب تاکید کرد.

آمانگلدی یف همچنین با اشاره به عضویت قرقیزستان و عضویت ناظر ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ظرفیت این اتحادیه اقتصادی برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور را حائز اهمیت دانست.

دیدار سفیر تاجیکستان با خاندوزی

همچنین در نشست جداگانه زاهدی سفیر کشور تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران با وزیر امور اقتصادی و دارایی، موضوعات مختلفی در خصوص روابط دوجانبه دوکشور به ویژه پس از سفر تاریخی و با اهمیت جناب آقای دکتر رئیسی ریاست جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان به عنوان اولین سفر خارجی ایشان مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

خاندوزی در این ملاقات با اشاره به اهتمام کشورمان نسبت به توسعه روابط با کشورهای همسایه و حوزه تمدنی جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم برنامه ریزی برای توسعه همکاری‌های بلندمدت در حوزه‌های اقتصادی و فنی ایران تاکید کرد.

بر اساس این گزارش مقرر شد در ملاقات‌های بعدی مقامات عالی دو کشور موضوعاتی همچون امضا یادداشت تفاهم‌های همکاری فنی و اقتصادی که در سفر اخیر ریاست جمهوری کشورمان به تاجیکستان ارائه گردید در دستور کار قرار گیرد. همچنین وزیر اقتصاد بر فراهم آوردن مقدمات و پیش نیازهای ارتقا سطح روابط اقتصادی دو کشور به سطح ۵۰۰ میلیون یورو تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − یک =

دکمه بازگشت به بالا