جزئیات نشست کمیسیون اقتصادی مجلس با ” سعید محمد “

ریال نیوز : نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از برگزاری دومین نشست مشترک اعضای کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور خبرداد. 

به گزارش ریال نیوز، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی گفت: در این نشست با جمع بندی نکته نظرات،‌ تصمیمات خوبی در حوزه مناطق آزاد کشور اتخاذ شد.

پور ابراهیمی افزود: یکی از موضوعات مهمی که در این نشست مورد مذاکره قرار گرفت این بود که جنس مناطق آزاد کشور باید براساس تعریفی که در قانون اولیه آمده با رعایت تمام الزاماتی که به عنوان نگرانی های اجرایی در کشور در طی این سالها بوده به شکل ویژه مد نظر قرارگیرد.
وی با تاکید بر اینکه الزامات مناطق آزاد را باید بپذیریم و مطابق با آن تصمیم گیری کنیم ادامه داد:‌ آنچه امروز به عنوان دغدغه های مدیران مناطق آزاد کشور با اعضای کمیسیون اقتصادی مطرح است،‌ بهره گیری از ظرفیت ها، مشوق ها و مزیت های مناطق آزاد در کشور است که به دلایل مختلف یا اجرای ناقص دارد و یا اساسا بعضی از آنها اجرا نشده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توافقات امروز مجلس و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بیان داشت: سرفصل اول توافقات، موضوع اصلاح قانون مناطق آزاد کشور است که در غالب طرح در کمیسیون اقتصادی مطرح شده که بهتر است در قالب لایحه ارسال شود و مقرر شد ظرف یک هفته آینده کلیه پیشنهادات دبیرخانه شورایعالی به کمیسون اقتصادی ارائه شود، کمیته تخصصی آن در کمیسون اقتصادی اصلاحات انجام و پس از بررسی به صحن مجلس ارسال شود.

پور ابراهیمی با بیان این که سه جایگاه نیز برای اصلاح قانون مناطق آزاد مد نظر قرارگرفته شده است تصریح کرد: این سه جایگاه عبارتند از احکامی که لازم است در بودجه 1401 لحاظ شود که ظرف دو ماه آینده فرصت آن فراهم است،‌ احکام قانون برنامه هفتم توسعه و سوم در حوزه بحث قانون است که در متن قانون مادر قرار می گیرد و در نهایت نکته حائز اهمیت دیگر مزیت ها و مشوق هایی است که در بحث مناطق ویژه اقتصادی در کنار مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی مطرح شده است. 

وی افزود: مقرر شد این موارد هم به عنوان پیشنهادات به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه شود. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت:  با توجه به تصویب قانون جدید و ابلاغ و اجرای آن از 13 دیماه سالجاری، آنچه به عنوان محدودیت های ناشی از حکم بودجه 1400 بود از نظر ما به شکلی کنار گذاشته خواهد شد و براساس قانون جدید عمل می شود و این ظرفیت کمک می کند ما از مزیت های مالیاتی هم استفاده کنیم. 

پور ابراهیمی اضافه کرد: در خصوص راه اندازی مناطق آزاد جدید که به دبیرخانه ابلاغ شده است، انتظار ما این است با توجه به ظرفیت های خوبی که می تواند این موضوع را عملیاتی کند این بخش هرچه سریعتر وارد حوزه تصمیمات دبیرخانه قرارگیرد.

وی با تاکید بر این که در بحث بودجه نیز مقرر شد مناطق آزاد جدید سریعا اجرایی شود خاطرنشان ساخت: البته پیشنهاد تشکیل شرکت پروژه ها و صندوق پروژه ها برای تامین مالی از طریق سازمان سرمایه گذاری برای اجرای زیرساخت های لازم مطرح شده که قرار است کارگروه مشترک بین کمیسیون و دبیرخانه شورایعالی کار را شروع و در این حوزه تصمیم گیری صورت گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: پیش بینی می کنیم با این روند مثبت و همکاری مثبت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با مجلس شورای اسلامی و با حضور فعال دکتر محمد و مسئولیتی که برعهده دارند و ارتباطی که با رییس جمهور و وزیر اقتصاد دارند شاهد اتفاقات مثبتی در عرصه میدانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور باشیم. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

دکمه بازگشت به بالا