جزیره قشم مقصد توریسم درمانی می شود

ریال نیوز : سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در راستای ظرفیت سنجی حوزه آموزش و بهداشت و درمان جزیره با معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت دیدار کرد.

به گزارش ریال نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، افشار فتح الهی، ضمن تاکید بر مزیت های جزیره به گسترش فعالیت‌های علمی با محوریت دانشگاه‌ها در این منطقه اشاره کرد و بیان داشت: بخشی از فعالیت‌های علمی با دانشگاه های شریف، آزاد و پیام نور شروع شده و امیدواریم در حوزه علوم پزشکی هم بتوانیم همکاری‌های مشترکی داشته باشیم.

وی با اشاره به نیاز کشورهای حاشیه به خدمات درمانی و اعتماد آن ها به بخش پزشکی ایران گفت: قشم ظرفیت دارد با همکاری وزارت بهداشت به مقصدی برای گردشگری درمانی و پزشکی در داخل و خارج تبدیل شود.

فتح الهی، قشم را به دلیل بهره مندی از امتیاز منطقه آزاد و عدم شمول قوانین داخل کشور برای ورود و خروج گردشگران خارجی، ظرفیتی ویژه در این حوزه دانست و خاطر نشان کرد: همچنین در حوزه آموزش ما آماده راه اندازی پردیس های بین الملل و آموزش های پزشکی نیز هستیم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: در بحث تولید دارو و مکمل و تجهیزات پزشکی نیز به دلیل اینکه منطقه آزاد قشم از قوانین سرزمین اصلی مستثنا است، آماده همه گونه همکاری در زمینه ورود این کالاها برای تامین احتیاجات کشور و مردم هستیم.

*درخواست مجوز برای شبانه روزی شدن فعالیت بیمارستان خلیج فارس

فتح الهی با اشاره به موقعیت جغرافیایی بیمارستان خلیج فارس خواستار ارایه مجوز برای فعالیت شبانه روزی این بیمارستان شد و گفت: در راستای تامین سلامت ساکنان جزیره، ما وظیفه داریم خدمات بهداشت و درمان را در سراسر قشم ارتقا دهیم.

وی ادامه داد: موقعیت این بیمارستان در مرکز جزیره کمک می‌کند تا خدمات درمانی به موقع در اختیار مردم قرار گرفته و به حفظ جان و سلامت مردم کمک کند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم همچنین با اشاره به مساحت این مرکز و نزدیکی آن به فرودگاه یادآور شد: این مرکز بیمارستانی می تواند به پایگاهی برای آغاز فعالیت های پذیرش گردشگران سلامت تبدیل شود.

*قشم آماده تبدیل شدن به مقصدی برای توریسم درمانی است

یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز با اشاره به نگاه عدالت خواهی و عدالت پروری سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: این نگاه مثبت پیشرفت منطقه آزاد قشم را در پی خواهد داشت.

وی درخصوص توسعه حوزه سلامت و درمان در این منطقه گفت: برای توسعه ظرفیت های درمانی در جزیره، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان آماده همکاری و حمایت همه جانبه هستند.
به گفته پناهی، جزیره قشم با داشتن امتیاز یک منطقه آزاد می تواند در حوزه ورود دارو و تجهیزات پزشکی به صورت قانونمند به کل کشور کمک کند.

این مقام مسوول همچنین توسعه تجهیزات و زیرساخت های پزشکی در قشم را بازویی کمکی برای اشتغال آفرینی و پیشگیری از خروج نیروهای کادر درمان و پزشکی دانست و افزود: ورود قشم به مبحث توریسم درمانی می تواند در این زمینه نقش ارزنده ای ایفا کند.

پناهی از دریا و آبزیان به عنوان داروخانه ای خدادادی یاد کرد و ادامه داد: بسیاری از فرآورده های دارویی با منشا دریا و آبزیان ساخته و وارد حوزه دارو و درمان می شوند.

تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر توانمندی قشم برای ایجاد تحول در زمینه درمان و اقتصاد کشور تاکید کرد و اذعان داشت: منطقه آزاد قشم می تواند پایگاهی برای تهیه و استخراج داروهایی با منشا جانوران دریایی باشد.

در ادامه این جلسه، حسین فرشیدی، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان نیز منطقه آزاد را مهم ترین پشتیبان سلامت در جزیره خواند و گفت: قشم تنها منطقه آزاد کشور است که به واسطه جمعیت ساکن، امکان راه‌اندازی مراکز آموزش های درمانی و پزشکی را دارد.

وی ادامه داد: این دانشگاه آماده همه گونه همکاری جهت راه اندازی بخش آموزش پزشکی و همچنین کمک به افزایش ساعات کاری بیمارستان خلیج فارس در منطقه آزاد قشم می باشد.

گفتنی است، این جلسه با حضور جمعی از مدیران و روسای وزارت بهداشت، سازمان منطقه آزاد قشم، دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان و شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم همراه بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا