ریال نیوز:صورت های مالی خودرو سازان نشان می دهد از تولید سایپا کم شده و به تولید ایران خودرو اضافه شده است. در سال گذشته به ازای 100 تولید خودرو 92 خودرو فروش رفته اما خاص ترین اتفاق در تولید و فروش پراید بوده است.

به گزارش ریال نیوز، صورت های مالی دو غول خودرو سازی ایران تا پایان بهمن سال قبل ۵ نکته برجسته دارد؛ بر اساس این صورت های مالی آخرین آمار نشان می دهد که سایپا و ایران خودرو در ۱۱ ماه اول سال گذشته حدود ۷۲۳ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۴ درصد رشد داشته است. البته این رشد به واسطه افزایش تولیدات ایران خودرو اتفاق افتاد، زیرا تولید محصولات سایپا در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ کاهشی بوده است.

نکته دوم به روند تولید و فروش باز می گردد. میزان تولید در سال گذشته ۷۲۳ هزار دستگاه بوده اما مجموع فروش محصولات این دو کارخانه از تولیدات آن کمتر و ۶۶۴ هزار عدد گزارش شده است. در نتیجه می‌توان گفت، در مجموع به ازا تولید هر ۱۰۰ دستگاه خودرو، ۹۲ دستگاه به فروش رفته است.

نکته سوم اما در گزارش های مربوط به تولید و فروش پراید است،بر خلاف قاعده کلی، میزان فروش پراید در سال قبل بیشتر از تولید آن گزارش شده است. شرکت سایپا در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۰ هزار دستگاه خودرو پراید تولید و ۵۶ هزار دستگاه از آن را به فروش رساند. یعنی فروش پراید حدودا ۱۲ درصد از تولید آن بیشتر بوه و با توجه به توقف تولید این خودرو در سال گذشته، احتمالا این کارخانه برای پاسخ دادن به تعهدات خود از موجودی انبار سال‌های گذشته برداشت کرده و هر چه در انبار داشته به صف فروش آورده است. البته این پدیده در سال های قبل نیر برای برخی از خودروها تکرار شده است.

نکته چهارم را می توان در مجموع فروش این دو شرکت در سال گذشته دانست. در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۹ این دو بنگاه بزرگ خودرو سازی ۵۰ هزار میلیارد تومان از فروش خودرو درآمد کسب کردند.افزایش درآمد ایران خودرو از محل فروش ۸۵ درصد بوده است.

نکته پنجم نیز به درآمد سایپا باز می گردد این شرکت با وجود کاهش ۱۳ درصدی تولید در سال قبل توانسته ۴ درصد درآمد خود از فروش را بالا ببرد. یعنی با تولید کمتر درآمدی بیشتری از سال قبل داشته است. دلیل آن نیز به افزایش قیمت محصولات این شرکت باز می گردد.

مقایسه تولید خودرو در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹

در این میان بررسی مقایسه ای آمار تولید نشان می دهد  در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۹، تعداد تولید محصولات ایران خودرو نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش، اما تعداد تولید محصولات سایپا کاهش یافته است.

ایران خودرو در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۸، در مجموع نزدیک به ۳۵۸ هزار دستگاه از خودروهای مختلف تولید کرد، این رقم برای دوره مشابه سال ۱۳۹۹ معادل ۴۳۲ هزار بود، پس تعداد خودروهای تولیدی این شرکت در حدود ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. در مقابل تعداد تولیدات  شرکت خودروسازی سایپا که از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان بهمن ماه همان سال ۳۳۵ هزار دستگاه بوده است، در سال ۱۳۹۹ به ۲۹۱ هزار دستگاه کاهش یافت و افت حدود ۱۳ درصدی را تجربه کرد.

طلایه داران تولید

افزایش تولید محصولات ایران خودرو به صورت عمده در خانواده پژو اتفاق افتاد، تولید دنا و رانا نیز اندکی رشد کرد، اما تولید سمند در ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل تقریبا بدون تغییر ماند. در کنار رشد تولید محصولات خانواده پژو، تعداد تولید پژو ۲۰۰۸ کاهش یافته و از حدود ۶ هزار به ۱۸۱ دستگاه رسید.

علت کاهش تولید محصولات سایپا نیز به طور عمده به توقف تولید پراید مربوط می‌شود که سهم قابل توجهی از تولیدات این کارخانه داشت. کاهش تولید خانواده پراید با افزایش تولید تیبا همراه بود. بر این اساس درحالی که تولید پراید در سال ۱۳۹۹ درحدود ۷۰ درصد کمتر از سال گذشته بوده، تعداد تولید خانواده تیبا حدود ۴۵ درصد رشد کرد.

میزان تولید شاهین در سایپا

در بین محصولات سایپا  تولید سراتو و چانگان نیز کاهش یافت، تولید سراتو از حدود ۴ هزار دستگاه به ۱۰ دستگاه و تولید چانگان نیز از ۵ هزار دستگاه به ۲۰۰ دستگاه رسید. با وجود سهم کم این محصولات از تولیدات سایپا، تغییرات تولید آن‌ها قابل توجه بوده است، در مقابل یک محصول جدید در سال ۹۹ به خانواده ساپیا اضافه شده است. شایهن عضو جدید خانواده سایپا در سال گذشته وارد خط تولید شد. در اولین سال تولید  ۸۰۵ دستگاه خودرو شاهین در سایپا تولید شد. البته میزان فروش این خودرو در سال گذشته صفر گزارش شده است.

مقایسه تولید و فروش ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۹

مجموع تولید خودرو برای سایپا و ایران‌خودرو از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه بیش از فروش آن‌ها بوده است. ایران خودرو در مجموع ۴۳۲ هزار دستگاه خودرو تولید کرد و حدود ۴۰۵ هزار دستگاه خودرو به فروش رساند، پیشی گرفتن تولید از فروش به جز دانگ فنگ، ال ۹۰ و سوزوکی برای سایر محصولات ایران خودرو اتفاق افتاد.

مقایسه

شرکت خودروسازی سایپا نیز که در مجموع ۲۹۱ هزار دستگاه خودرو تولید کرده بود، در مجموع ۲۵۸ هزار دستگاه خودرو فروخت و به جز پراید، سراتو و آریو، تولید سایر محصولات این کارخانه بیش از فروش آن بوده است.

مقایسه فروش سال ۱۳۹۸ و سال ۱۳۹۹

تعداد خودروهای فروخته شده توسط شرکت ایران خودرو در ۱۱ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و از حدود ۳۷۱ هزار دستگاه به ۴۰۵ هزار دستگاه رسید، در مقابل فروش سایپا نسبت سال گذشته کاهش یافته و از ۳۶۴ هزار دستگاه به حدود ۲۵۸ هزار دستگاه تنزل کرد.