دلار به کانال ۲۷ هزار تومان می‌رسد؟

به گزارش ریال نیوز، امروز دلار به احتمال زیاد معاملات خود را بالای مرز ۲۶ هزار تومانی آغاز خواهد کرد. اگر در ادامه روز این ارز بتواند، بالای ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت شود، هدف مقاومتی محکم ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی فعال خواهد شد. برای خروج موقت از مسیر افزایشی، اسکناس امریکایی باید به زیر محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومانی بازگردد.

 

از نگاه تحلیل گران فنی، رفتار بازار در بهمن ماه امسال نشان می‌دهد که تقاضا به بازار بازگشته است؛ با این حال، برخی از بازیگران تکنیکال، عنوان می‌کنند، قیمت دلار در ۲۰ روز اخیر نزدیک به ۲۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است و پس از چنین رشدی، نیاز به یک اصلاح قیمت دارد. یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می‌کرد، در صورتی که قیمت بدون اصلاح رفتار افزایشی را ادامه دهد، ریزش دوباره‌ای را در پیش رو خواهد داشت.

یکی از عواملی که موجب می‌شود، معامله گران نسبت به روند افزایشی دلار در هفته جاری تردید کنند، تعطیلات سال نوی چینی است. تعطیلات چینی از روز جمعه آغاز شده است و تا انتهای هفته جاری ادامه دارد. از آن جایی که چین اصلی‌ترین شریک تجاری ایران است، از نگاه برخی فعالان، ‌تعطیلی آن کشور منجر به کاهش تقاضاهای تجاری و ارزی خواهد شد. آنها باور دارند، یکی از عواملی که موجب شد قیمت دلار در روزهای انتهایی هفته گذشته رشد سنگینی را تجربه کند، همین تعطیلات چینی بود که مقداری تقاضاهای تجاری را به جلو انداخت.

بازار ارز بار دیگر نگران وضعیت و آینده اقتصاد شده است. به گفته فعالان، پس از اینکه ترامپ انتخابات را واگذار کرد، در دو مرحله، اسکناس امریکایی ریزش شدیدی را تجربه کرد. با این حال، با شروع به کار بایدن، به سرعت، انتظارات معامله گران تغییر کرد. معامله گران داخلی بسیار امیدوار شده بودند که بایدن با شروع به کار خود، تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند ولی در عمل در ابتدا مشاهده کردند که ساکن جدید کاخ سفید موضع خاصی در مورد برجام نمی‌گیرد و در مرحله بعد، کلیپ ده ثانیه ای، منتشر شد که در آن بایدن عنوان کرد که بدون بازگشت ایران به برجام و تعهدات هسته ای، تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.

طرف ایرانی نیز عنوان کرده بود که بدون لغو تحریم ها، به برجام بازنمی گردد. این موضوع موجب شد که فاز انتظارات معامله گران به سرعت تغییر کند و دلار کانال‌های ۲۴ و ۲۵ هزار تومانی را فتح کند و در معاملات پشت خطی روز جمعه حتی به بالای ۲۶هزار تومان برسد. اگر در روزهای آتی اخبار مثبتی به بازار مخابره نشود، حرکت به سوی مرز ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی بعید نخواهد بود. با این حال، هم چنان سایه مذاکرات بر سر بازار وجود دارد. از نگاه برخی بازیگران باتجربه ارزی، دو طرف میل به مذاکره دارند و چنین تصوری موجب می‌شود که معامله گران دست به عصاتر از مهرماه ۹۹ حرکت کنند.

صبح افزایش، عصر ریزش

برخی از بازیگران باتجربه ارزی عنوان می‌کردند، خرید دلار بالای مرز ۲۶ هزار تومانی پرریسک است. آنها عنوان می‌کردند که ممکن است در ابتدای روز قیمت به رشد هیجانی خود ادامه دهد، ولی پس از نزدیک به ۸ درصد رشد در ۵ روز کاری گذشته، معامله گران به‌تدریج شروع به سودگیری خواهند کرد. به باور آنها رشد اسکناس امریکایی موجب شده است که ضرر بسیاری از معامله گران نیز در معرض جبران قرار بگیرد. آنها فرصت خوبی به‌دست آورده‌اند که دلارهای بالا خرید خود را به فروش برسانند. با این حال، اگر دلار بالای ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت شود، کار کاهشی‌ها در بازار سخت خواهد شد. در کنار این، ماندن نرخ حواله درهم بالای مرز ۷ هزار تومانی، انتظارات افزایشی را پررنگ خواهد کرد.

 

شب گذشته شایعه هایی در بازار بود که ممکن است امریکا به ایران معافیت هایی برای فروش نفت اعطا کند؛ چنین خبری می‌تواند بار دیگر خریداران را از بازار داخلی خارج کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا