دلیل اصلی گرانی خودرو

‌ابراهیم مددیان در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: خودروسازان در عرض ۱۵ روز قیمت یک خودروی ۶۰ میلیونی را ۲۵ میلیون تومان افزایش دادند و همچنین به دلیل عدم ارائه به موقع خودرو و کاهش عرضه، قیمت‌ها در بازار افزایش یافت.

وی عامل اصلی گران شدن قیمت خوردو در بازار را سو مدیریت عنوان کرد و گفت: اقتصاد بر پایه عرضه و تقاضا بوده و قیمت‌ها در بازار براین اساس تعیین می‌شود؛ از این رو اگر عرضه بیشتر و تقاضا کمتر باشد، قیمت‌ها کاهش می‌یابد اما متأسفانه اکنون برعکس این موضوع اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: طبق گفته‌ها، بزرگترین تولیدکنندگان خودروهای داخلی، قریب به پنج هزار میلیارد تومان به علت نوسانات نرخ ارز بدهکار هستند؛ بنابراین تولیدکنندگان برای جبران آن یک خودروی ۶۰ میلیونی را به قیمت ۸۵ میلیون تومان به مردم پیش فروش کرده و مدعی هستند که پنج درصد زیر قیمت بازار تحویل فوری می‌دهند؛ حال با این شرایط اگر واقعاً خودرویی وجود دارد و تولید شده، بهتر است به تعهدات قبلی خود عمل کرده و خودروها را به موقع تحویل دهند.

وی با بیان این‌که خودروسازان در شرایط فعلی بازار خودرو بیشترین ظلم را به مردم می‌کنند، ادامه داد: شرکت‌های ایران خودرو و سایپا که خودرو پیش فروش کرده بودند با وجود گذشت حدود یک سال از قراردادها به تعهدات خود عمل نکرده و تحویل خودروها با تأخیر مواجه شده است و در این شرایط همچنان به پیش فروش خودرو ادامه داده و با ایجاد جو روانی قصد دارند قیمت‌ها را بالا نشان دهند.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل تبریز همچنین یک عامل دیگر گرانی خودرو را نزدیک شدن به ایام نوروز دانست و گفت: معمولاً هر سال در آستانه ایام عید قیمت خودر به دلیل بالا رفتن تقاضا برای خرید افزایش می‌یابد.

به گفته وی، طی ماه‌های اخیر تولید خودرو حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و خودروسازان با مشکلات کمبود قطعه و بدهی به قطعه سازان مواجه هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 11 =

دکمه بازگشت به بالا