رانت ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی زنجیره فولاد کجاست؟

به گزارش ریال نیوز، رضا تقی پور در رابطه با طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد که روز گذشته کلیات آن در صحن مجلس به تصویب رسید و مجدد برای جمع بندی نهایی به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع شد، اظهار کرد: ما در این طرح درصددیم تا فاجعه هفت ماه گذشته در بازار فولاد را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه در ماده یک این طرح به بحث عرضه فولاد پرداخته شده است، گفت: به اعتقاد ما همه زنجیره فولاد باید محصولات خود را در بورس عرضه کنند، شاید این حرف به مذاق بعضی ها خوش نیاید چرا که برخی آقایان که در زنجیره فولاد قرار دارند، معتقدند این عرضه در برخی از حلقه های زنجیره فولاد انجام شود و در برخی از حلقه ها صورت نگیرد.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس و معادن تصریح کرد: در بخش صادرات نیز ما تأکید کرده ایم بعد از تأمین تمام نیاز بازار و عرضه محصولات در بورس کالا باید به سمت صادرات حرکت کنیم. در این طرح تأکید شده که نباید بازار داخل شاهد کاهش عرضه بوده و از آن طرف حجم صادرات افزایش پیدا کند. متاسفانه زد و بندهایی که در برخی از حلقه های زنجیره فولاد صورت گرفته محدودیتهایی را اعمال و بازار را با کمبود جنس و گرانی قیمتها روبرو کرده است.

وی افزود: متأسفانه در مقطعی قیمت شمش در داخل 102 دلار گران‌تر از نرخ جهانی شد حال این‌که برای تولید آن انرژی یارانه‌ای داده می‌شود. به هرحال هدف این طرح جلوگیری از گرانی بیش از اندازه و مقابله با رانت‌ خواران است و اتاق بازرگانی ایران نیز با عرضه زنجیره فولاد در بورس موافقت کرده است.

تقی پور با اشاره به اینکه وقتی ما دو برابر نیاز داخل تولید داریم این زدوبندهای افزایش قیمتها بی معنی است، اضافه کرد: در ماده 4 این طرح تأکید شده که یک کمیته با سرپرستی وزیر صمت جهت رصد و پایش بازار فولاد تشکیل شود تا فاجعه هفت ماه گذشته در بازار فولاد تکرار نشود.

وی در پاسخ به این که بورس کالا می گوید ما براساس گزارش روزانه کمبود عرضه واحدهای فولادی را به وزارت صنعت اعلام می کنیم اما آنها توجهی به این گزارش نمی کنند، افزود: اتفاقاً تشکیل این کمیته می تواند بسیاری از مشکلات درون سازمانی را برطرف کند. در این کمیته اکثرا دولتی ها و دو نفر هم از نمایندگان مجلس و اتاق بازرگانی حضور دارند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: امیدواریم با تشکیل این کمیته بسیاری از مشکلات برطرف شود. در ماده 5 اصل شفافیت اطلاعات مطرح شده است، امروز بزرگترین مشکلات ما عدم شفافیت اطلاعات است. قرار است در این طرح الزام شفافیت اطلاعات اعمال شود تا تولیدکنندگان بتوانند با ارائه آمار مناسب فضا را برای شفافیت در میزان تولید و صادرات انجام دهند.

تقی پور اضافه کرد: متأسفانه اتفاقات چند ماه اخیر فولاد عایدی برای تولیدکننده و مصرف کننده نداشته است، بلکه رانتی بین 150 تا 180 هزار میلیارد تومان به جیب دلالان و واسطه‌گران رفت. فقط در یک نمونه در 17 میلیون تن شمش، 85 هزار میلیارد تومان گران‌ فروشی شده که باید جلوی این وضعیت گرفته شود.

وی با اعلام اینکه این طرح در اوایل هفته آینده مجدد به هیئت رئیسه مجلس تقدیم خواهد شد، گفت: امیدوارم در اسرع وقت به صحن رفته و جزئیات آن مورد تصویب قرار گیرد چرا که قطعاً می توانیم با این طرح ساختار مشکلات بازار فولاد را برطرف و به نفع تولیدکننده و مردم اقدام کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + چهار =

دکمه بازگشت به بالا