راهکار ارزی خوانساری برای دولت سیزدهم

ریال نیوز : رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت : دولت سیزدهم باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را از اقتصاد کشور حذف کند.

به گزارش ریال نیوز ، مسعود خوانساری در جریان نشست اعضای اتاق بازرگانی تهران با وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: پارلمان بخش خصوصی در سال‌های گذشته تلاش کرده با ارائه نظرات و پیشنهادات خود، بخشی از معضلاتی که اقتصاد ایران با آن مواجه است را تبیین کرده و راه حل‌هایی را پیشنهاد کند، با این وجود متاسفانه تداوم اجرای برخی سیاست‌های غلط برای اقتصاد کشور مشکلاتی جدی به وجود آورده است.

وی با اشاره به چهار معضلی که اقتصاد ایران امروز با آن مواجه است، بیان کرد: تورم بالا، قیمت گذاری دستوری و عدم سرمایه گذاری جدید بخش مهمی از این معضلات است و باید ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی را نیز به این فهرست اضافه کنیم. متاسفانه در سال‌های گذشته نرخ تورم در اقتصاد ایران همواره دو رقمی بوده و با روندی که رشد نقدینگی در ماه‌های گذشته داشته، ما نگران آینده آن نیز هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: متاسفانه در شرایطی که باید برای حل معضل تورم به سراغ مسائل ریشه‌ای حرکت کنیم، بسیاری از دولت‌ها راه غلط قیمت گذاری دستوری را پیش گرفته‌اند که نه تنها این شیوه نتیجه مثبتی نداشته که خود به افزایش دوباره قیمت‌ها منجر شده است.

خوانساری با بیان این که سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت گذشته شکست خورده است، تشریح کرد: راهی که پیش روی دولت سیزدهم قرار دارد، ورود به این حوزه و حذف این ارز است. نگاهی به نتایج اجرای این برنامه در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که نه تنها این ارز کمکی به پایین نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی نکرده که حتی قیمت برخی از این کالاها از تورم نیز بالاتر رفته است.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که این سیاست ارزی غلط اصلاح نشود، عدم شفافیت، بر هم خوردن فضای کسب و کار و آسیب دیدن بخش‌های مهمی مانند صنعت کشاورزی، نتیجه قطعی این شرایط خواهد بود. از این رو اتاق بازرگانی آماده است تا در کنار دولت با ارائه راهکارهایی جدید، لااقل برای بخشی از مشکلات امروز اقتصاد ایران، برنامه‌های اجرایی ارائه کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا