رویکرد جدید وزارت ارشاد در توسعه همکاری های فرهنگی

در جلسه شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی تاکید شد؛

توسعه همکاری‌های فرهنگی با سکوهای پرمخاطب، رویکرد جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم

در جلسه شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی و توسعه مشارکت سکوهای پرمخاطب برای ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت علیهم‌السلام تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، حجت‌الاسلام دکتر حامد حاجی‌ملامیرزایی در جلسه شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی که در بنیاد بین‌المللی امام‌رضا علیه‌السلام برگزار شد گفت: با توجه به تاثیرگذاری بسیار بالای فضای مجازی در جامعه، برای تحقق اهداف فرهنگی باید از این ظرفیت به بهترین نحو استفاده کنیم.
وی با اشاره به رویکرد جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص فضای مجازی افزود: تاکید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر استفاده از این فضا و توسعه مشارکت سکوهای پرمخاطب برای توسعه فرهنگ ایرانی- اسلامی است.

ملامیرزایی با اشاره به لزوم تقویت تولید محتوا توسط مردم تصریح کرد: باید به سمتی برویم که زیرساخت های لازم به گونه ای فراهم شود که شاهد تولید محتوای دینی توسط مردم باشیم و نهضت شبکه سازی مردمی در حوزه تولید و نشر محتوای دینی به طور کامل محقق شود.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی افزود: تولید محتوای فاخر دینی مزیت مهمی است که باید از طریق حمایت از بخش خصوصی مد نظر قرار گیرد.

 ملامیرزایی تاکید کرد: تحول در تولید و نشر محتوای رضوی در فضای مجازی باید با کمک سکوهای پرمخاطب و همچنین اپلیکیشن رضوان به عنوان درگاه مردمی آستان قدس رضوی محقق شود.

وی خاطرنشان کرد: فضای مجازی محدودیتی برای برگزاری رویدادها و جشنواره ها ندارد و باید به صورت مستمر از این ظرفیت استفاده کنیم و فرهنگ رضوی را در جامعه گسترش دهیم.

رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، با اشاره به آموزه های ائمه اطهار علیهم السلام و امام هشتم علیه السلام تاکید کرد: معرفی این آموزه ها به مردم می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

وی به حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی اشاره کرد و افزود: ما تمام تلاشمان را به کار خواهیم گرفت تا محتوای دینی به صورت حداکثری در فضای مجازی در دسترس عموم مردم قرار گیرد.

ملامیرزایی با اشاره به  ارادت عموم مردم به امام هشتم (ع) در قالب نامه هایی به امام رضا علیه السلام در جشنواره دلنوشته ای به امام رضا (ع) گفت: می توان همه این نامه ها را با استفاده از هوش مصنوعی بررسی و بر اساس نکاتی که مردم نوشته اند برای تولید محتوا برنامه ریزی کرد.

توجه بنیاد به فضای مجازی

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری جشنواره های امام رضا علیه السلام در استان های مختلف کشور تصریح کرد: ثبت نام و دریافت آثار از شرکت کنندگان جشنواره های رضوی  به صورت الکترونیک و از طریق پرتال بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام انجام می شود.
محمودرضا برازش با اشاره به راه‌اندازی بانک جامع اطلاعات رضوی توسط بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام گفت: این بانک در مرحله ورود اطلاعات بوده و می تواند مرجع مهمی برای علاقمندان به آثار فرهنگی هنری پژوهشی مرتبط با امام رضا علیه السلام باشد.
وی با تاکید بر استفاده از فضای مجازی در نشر معارف رضوی خاطرنشان کرد: این بنیاد از 2سال گذشته برنامه‌ریزی هایی را برای حضور موثر در شبکه های اجتماعی انجام داده و امروز با داشتن چندین صفحه عمومی و تخصصی در فضای مجازی، محتوای رضوی تولیدی و آثار جشنواره ها را از این مسیر در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

ارسال آثار تا 30 بهمن

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان همچنین در جلسه شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی گفت: جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی با همکاری مشترک این اداره کل، بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام و مرکز توسعه فرهنگ در فضای مجازی در حال برگزاری است.
فرشید فلاح افزود: علاقه مندان می توانند تا سی‌ام بهمن طبق فراخوان منتشر شده آثار خود را برای شرکت در این جشنواره به دبیرخانه ارسال نمایند.
سیدجلال فیاضی، مشاور عالی مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام نیز در این نشست به معرفی اقدامات این بنیاد در فضای مجازی پرداخت.

ضرورت تعامل با کاربران شبکه های اجتماعی

در ادامه این نشست دکتر محمدصادق افراسیابی، معاون امور محتوایی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی نیز با بیان اینکه جشنواره و پویشی موفق است که بتواند کاربران سکوهای پرمخاطب را درگیر موضوعات مد نظر خود کند گفت: این کار از طریق ثبت نام همه آثار دارای هشتگ‌های تعیین شده در جشنواره قابل انجام است.
 
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا