زنجان منطقه ویژه اقتصادی می شود

محمدرضا آبی پور در گفتگو با خبرگزاری مهر از تصویب منطقه ویژه اقتصادی زنجان خبرداد و گفت: جلسه‌ای با مجمع تشخیص مصلحت و براساس تایید کار گروه زیر بنایی مجمع و جلیه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام منطقه ویژه اقتصادی زنجان مصوب شد و زنجان در جرگه استان‌های دارای منطقه اقتصادی ویژه اقتصادی کشور پیوست.

معاون امور اقتصادی استانداری زنجان گفت: براساس پیگیری‌های انجام گرفته و مکاتبات اخیر و انجام مراحل تکمیلی و متعاقب تایید کمیسیون زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز با رای مجمع تشخیص مصلحت نظام منطقه ویژه اقتصادی زنجان بعد از ۱۵ سال انتظار مردم و فعالان اقتصادی استان زنجان مصوب شد.

آبی پور تاکید کرد: منطقه ویژه اقتصادی محدوده جغرافیایی معین در مبادی ورودی یا در درون کشور که به هدف جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و به وجود آمدن عرصه فعالیت‌های تولیدی و تجاری برای افزایش صادرات کالا و ارائه بهینه خدمات جهت حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و بین المللی به وجود می آیند.

وی گفت: محدوده جغرافیایی مشخص که قوانین گمرکی محدوده گمرکی کشور در آن اجرا نمی‌شود و به‌منظور تسهیل در امر واردات و صادرات کالا و حمایت از صنعت داخلی کشور و همچنین جذب فناوری‌های نوین در امر تولید و توسعه منطقه‌ای در مبادی گمرکات و نقاط مرزی کشور ایجاد می‌شود را مناطق ویژه تجاری صنعتی می‌نامند.

معاون امور اقتصادی استانداری زنجان در خصوص مزیت‌های منطقه ویزه اقتتصادی ابراز داشت: معافیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات، ورود ماشین‌آلات خط تولید و ابزار و اثاثیه اداری بدون عوارض گمرکی، تبعیت از قانون کار مناطق آزاد تجاری و صنعتی در مناطق ویژه، صدور مجوز ساخت و پایان کار به‌صورت رایگان و عدم محدودیت زمانی متروکه شدن کالا در منطقه ویژه است.

آبی پور با بیان این که زیر ساخت یکصد هکتار زمین نیز در چند سال گذشته برای اجرای این طرح در استان زنجان آماده سازی شده است، گفت: اسناد زمین در ۱۰ سال گذشته بنام منطقه ویژه اقتصادی در استان ثبت گردیده است..

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: شروع مکاتبات و ایجاد زیر ساختهای لازم از ۱۵ سال پیش در استان آغاز شده بود که با پیگیری‌های اخیر استاندار زنجان در سال گذشته و همچنین در سال جاری مصوب شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا