ساکنان مناطق آزاد باید از وجود منطقه نفع مستقیم ببرند

ریال نیوز : مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، اظهار داشت: بند ۱۱ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله) اساس منطقی ضرورت توسعه مناطق آزاد است که باید جایگاه و کارکرد مثبت آن‌ تثبیت شود.

به گزارش ریال نیوز ، حجت‌الله عبدالملکی در جلسه شورای اداری شهرستان جلفا، با بیان اینکه رویکرد ما در دوره جدید مدیریت در مناطق آزاد بر اساس مردم‌محوری و بین‌الملل‌گرایی است، گفت: باید ساکنان مناطق آزاد از وجود منطقه نفع مسقیم ببرند. این امر در سایه ایجاد اشتغال پایدار، توسعه سطح درآمدها و ایجاد رفاه محقق خواهد شد. فعالان اقتصادی مناطق آزاد نیز به عنوان نخبگان و صاحبان اصلی این مناطق از بهترین خدمات اداری، قانونی در کنار تضمین مزیت‌های قانونی موجود در قانون اولیه برخوردار باشند. مناطق آزاد در دیدگاه مردم ایران باید به عنوان بازیگران اصلی تیم ملی اقتصادی کشور دیده بشوند نه رانت ویژه برخی استان‌ها.‌

عبدالملکی، در ارتباط با رویکرد بین‌المللی‌گرایی نیز گفت: مناطق آزاد دروازه‌های اقتصاد ایران برای پیوند با اقتصاد منطقه‌ای و جهانی‌اند و باید برای تحقق جذب سرمایه‌گذاری خارجی، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بین‌المللی‌سازی این مناطق را توسعه دهیم. زیرساخت‌های نرم‌افزاری همان ابزارهای اقتصاد بین‌الملل نظیر بیمه بین‌المللی، بانک آفشور، بورس بین‌الملل، خدمات اداری الکترونیک و مراکز تجاری جهانی هستند.

وی یادآور شد: زیرساخت‌های سخت‌افزاری نیز عمدتا شامل توسعه زیرساخت‌های عمرانی سرمایه‌گذاری، توسعه کریدورهای ترانزیت و لجستیک بین‌المللی بر محور مناطق آزاد، تجهیز گمرکات و به صرفه‌سازی حضور سرمایه‌گذاری است.

مشاور رئیس‌جمهور متذکر شد: رئیس جمهور شخصا به صورت جدی پیگیر اجرای ماده ۶۵ در مناطق آزاد و تفویض کلیه اختیارات نهادهای دولتی به مدیران عامل مناطق‌اند و هیچ‌گونه قصوری را در این خصوص نمی‌پذیرند.‌ هم دولت و هم سیستم قضایی مجدانه به دنبال اجرای ماده ۶۵ در مناطق آزاد برای رفع مشکلات اداری و کاهش معضلات فعالان اقتصادی در این مناطق است.‌

«حجت‌الله عبدالملکی»، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، یکشنبه (6 آذرماه) به منظور بازدید از پروژه های عمرانی، کشاورزی و تولیدی به منطقه آزاد ارس سفر کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا