قیمت جهانی طلا افزایش یافت

به گزارش رویترز، روز دوشنبه، با انتظار از این که فدرال‌رزرو آمریکا امسال نرخ بهره را افزایش نمی‌دهد، پس از انتشار داده‌های ضعیف صادرات چین که باعث سقوط سهام آسیایی شد، قیمت طلا بالا رفت.

با پیش‌بینی پرداخت سود کمتر بانکی و کاهش تقاضا برای دلار آمریکا، طلا برای دارندگان ارزهای غیر دلاری ارزان‌تر شد و با به وجود آمدن فرصت خرید، تقاضا برای آن بالا رفت و گران شد.

قیمت خرید نقدی طلا تا ساعت ۱۴ به وقت تهران ۰.۳ درصد رشد کرد و به هر اونس ۱۲۹۱.۶۸ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلا هم ۰.۲ درصد بالا رفت و به ۱۲۹۲ دلار رسید.

مایکل مک‌کارتی، استراتژیست ارشد سی‌ام‌سی مارکتس گفت: ضعف سهام و دلار آمریکا باعث تقویت قیمت طلا شده است.

وی ادامه داد: بازارها معتقدند مواضع بانک مرکزی آمریکا (که قبلا به دنبال افزایش سریع نرخ بهره بود) تغییر کرده و متعادل‌تر شده است، به همین دلیل چند جلسه پیاپی شاهد افت ارزش دلار بودیم.

در همین زمان بازارهای سهام با شوک سقوط صادرات چین در ماه دسامبر به هم ریختند و سقوط کردند. داده‌ای دولتی نشان داد صادرات چین در ماه دسامبر ۴.۴ درصد سقوط کرده است که بیشترین افت ماهانه در ۲ سال اخیر است.

از اواسط ماه آگست که قیمت نقدی طلا به پایین‌ترین سطح ۱.۵ ساله خود رسید، با نوسانات شدید بازارهای سهام و تضعیف دلار، تا این لحظه قیمت طلا ۱۱ درصد بهبود یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هفده =

دکمه بازگشت به بالا