قیمت جهانی طلا و نفت

ریال نیوز : قیمت هر اونس طلا امروز ۲۵ خرداد ماه با ۰.۹ درصد افزایش به ۲۳۰۸ دلار و ۶۴ سنت و قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۸ سنت معادل ۰.۴۶ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۳۷ سنت رسید.

به گزارش ریال نیوز به نقل از رویترز، قیمت طلا در روز جمعه افزایش یافته و در آستانه اولین افزایش هفتگی طی یک ماه گذشته قرار دارد. اطلاعات اقتصادی آمریکا حاکی از کاهش فشار قیمت‌هاست که خوشبینی نسبت به پایین آمدن نرخ بهره فدرال رزرو را افزایش می‌دهد.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۹ درصد افزایش به ۲۳۰۸ دلار و ۶۴ سنت رسید.

قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک افزایش ۰.۱۶ درصدی به ۲۳۲۱ دلار و ۸۰ سنت رسیده است.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰.۰۷ درصد کاهش به ۲۹ دلار و ۵ سنت رسید و پلاتین با یک افزایش ۰.۶۶ درصدی ۹۵۹ دلار و ۱۰ سنت معامله می‌شود.

تحلیلگران عقیده دارند نتیجه اجلاس دو روزه فدرال رزرو آمریکا باعث بی‌ثباتی در بازار طلا شده است. بهترین شرایط برای طلا ادامه تورم پایین است. چون باعث کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و در نتیجه افزایش تقاضا برای طلا می‌شود.

اطلاعات اقتصادی آمریکا که در روز پنجشنبه منتشر شد نشان داد شاخص قیمت تولیدکننده در این کشور به طرز غیر منتظره‌ای در ماه مه کاهش یافته که نشانه دیگری از روند نزولی تورم به دنبال اوج گرفتن آن در سه ماهه اول سال جاری میلادی است.

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده نرخ بهره را برای مدت طولانی‌تری در همین سطح بالا حفظ می‌کند و احتمالاً اولین بار آن را در ماه دسامبر پایین می‌آورد. اما تاجران با توجه به پایین آمدن نرخ تورم در آمریکا، ۶۷ درصد احتمال می‌دهند روند کاهش نرخ بهره از ماه سپتامبر آغاز شود.

نرخ پایین بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را افزایش می‌دهد.

به گزارش رویترز، قیمت نفت در شرایطی در روز جمعه کاهش یافته که بازارها در حال بررسی تأثیر بالا ماندن نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا برای مدت طولانی‌تری هستند. اما شاخص‌های نفتی بهترین هفته خود را طی دو ماه گذشته تجربه کردند که نتیجه پیش‌بینی بهبود تقاضا برای نفت خام و سوخت بود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۸ سنت معادل ۰.۴۶ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۳۷ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۴۶ سنت معادل ۰.۵۹ درصد کاهش ۷۸ دلار و ۱۶ سنت معامله می‌شود.

قیمت شاخص نفت خام برنت و نفت آمریکا ۳ درصد طی یک هفته گذشته افزایش یافته که بهترین عملکرد آنها از پنجم آوریل بوده است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) همچنان بر پیشبینی خود برای رشد بالای تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی تاکید دارد و بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس هم تقاضای بالا برای سوخت در آمریکا را در این تابستان پیش‌بینی کرده است.

قیمت نفت در هفته گذشته به خاطر نتیجه اجلاس ائتلاف اوپک پلاس مبنی بر افزایش تدریجی تولید پس از ماه سپتامبر، کاهش یافت.

روسیه با اشاره به اینکه از سهمیه تولید خود طبق قرارداد اوپک پلاس در ماه مه فراتر رفته، قول داد به تعهدات خود طبق قرارداد این ائتلاف پایبند بوده و بیش از پیش از بازار حمایت کند.

اما روند افزایش قیمت نفت در این هفته به دنبال تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای ثابت نگه داشتن نرخ بهره متوقف شد. فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد روند کاهش نرخ بهره احتمالاً از ماه دسامبر آغاز می‌شود، یعنی اواخر سال جاری میلادی.

در این بین آژانس بین المللی انرژی طی گزارشی در روز چهارشنبه اعلام کرد پیش‌بینی می‌کند تقاضا برای نفت در ۲۰۲۹ به اوج خود برسد و در پایان دهه حاضر در حدود ۱۰۶ میلیون بشکه در روز ثابت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 4 =

دکمه بازگشت به بالا