کاهش قیمت جهانی نفت امروز ۲۷ خرداد ۹۹

رویترز گزار کرد به دلیل نگرانی ها از افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا در نقاط مختلف جهان و آسیب دیدن مجدد تقاضا برای انرژی قیمت نفت امروز شاهد کاهش بود اما امیدها به تمدید کاهش تولید نفت توسط تولیدکنندگان موجب شد تا افت قیمت محدود باشد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 37 سنت معادل 0.93 درصد افت به 39 دلار و 37 سنت رسید. روز دوشنبه قیمت نفت برنت 2.6 درصد افزایش یافته بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 39 سنت معادل 1.05 درصد کاهش به 36 دلار و 73 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در جلسه قبل شاهد رشد 2.4 درصدی بود.

موارد ابتلا به کرونا در سراسر جهان تا روز دوشنبه به بیش از 8 میلیون نفر رسید و تعداد مبتلایان در آمریکای لاتین رو به افزایش گذاشت. آمریکا و چین نیز با موج جدید شیوع ویروس مواجه شده اند.

ادوارد مویا تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «افزایش خوش بینی ها به تداوم کاهش تولید های اوپک پلاس در صورت بروز موج دوم کرونا مانع از سقوط آزاد قیمت نفت شده است.»

روز دوشنبه و پس از آنکه وزیر انرژی امارات ابراز اطمینان کرد که آن دسته از تولیدکنندگان عضو گروه اوپک پلاس که به طور کامل به توافقات پایبند نبوده اند، پایبندی خود را افزایش دهند قیمت نفت شاهد افزایش بود. وی همچنین گفت نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه تقاضا برای نفت در حال افزایش است زیرا کشورها در حال کاهش محدودیت های قرنطینه ای هستند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه که به گروه اوپک پلاس موسوم اند در ماه جاری میلادی توافق کردند که کاهش 9.7 میلیون بشکه ای تولید خود را تا ماه جولای تمدید کنند. این گروه همچنین از اعضای خود خواسته تا پایبندی خود به توافق را افزایش دهند.

به گفته تحلیلگران، امید به کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان بزرگ مانع کاهش شدید قیمتها شده است.

اوپک، روسیه و سایر کشورهایی که گروه اوپک پلاس را تشکیل می‌دهند، شنبه گذشته با تمدید یک ماهه کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی پیش از شیوع ویروس کرونا موافقت کردند. این توافق که از اول ماه مه به اجرا درآمد، کمک کرد قیمتهای نفت نسبت به رکورد پایینی که در آوریل به ثبت رساندند، دو برابر افزایش پیدا کنند.

بر اساس گزارش رویترز، تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا هم در بحبوجه فروپاشی تقاضا برای نفت، حفاری را کاهش داده اند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که تولید هفت منطقه نفت شیل آمریکا تا ژوییه به ۷.۶۳ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد که پایینترین میزان در دو سال گذشته است.

طبق آمار شرکت بیکرهیوز، شرکتهای حفاری آمریکایی هفته گذشته شمار دکلهای حفاری نفت را به پایین ۲۰۰ حلقه کاهش دادند که پایینترین میزان از ژوئن سال ۲۰۰۹ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا