اسلایدراقتصادی

قیمت وام مسکن همچنان در صدر گرانی ها

به گزارش ریال نیوز، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در روز سه شنبه ۲۷ آبان از روند گرانی خود باز ایستاد و هزار و ۷۰۰ تومان نسبت به روز قبل خود ارزان تر شد. این رقم در روز دوشنبه ۲۶ ابان ماه ۸۲ هزار و ۷۰۰ تومان ثبت شده بود. روند شتاب قیمت مسکن از روزهای یک شنبه و دوشنبه شروع شده بود و پیش بینی می شد که این که ترمز رشد مجددا کشیده شود. اما اینتغییرات قیمتی اوراق تسه چه تاثیراتی را بر هزینه وام و نرخ سود آن در گروه مجردین و متاهلین گذاشته است؟

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است. مجردها نیز ۱۴۰ میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز سه شنبه ۲۷ آبان قیمتی معادل با ۸۰ هزار  و ۹۷۰ تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در امروز باید ۲۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و متاهلین ۳۸ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان اوراق تهیه می‌کردند.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها در روز گذشته از ۱۷٫۵ درصد به ۲۲٫۳۲ درصد و برای متاهلین به ۲۲٫۲۰ درصد کاهش یافت.

با توجه به کاهش قیمت اوراق بانک مسکن مشاهده می شود که نرخ سود وام مسکن نیز از این طریق دچار کاهشی نسبت به روز قبل خود شده است. با این حال هنوز این نرخ بالای ۲۲ درصد کشف می شود.

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که ۲۷ آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۸۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین ۳۳۸ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان برآورد شد.

ملاحظه می شود که با توجه به کاهش قیمت اوراق تسه بانک مسکن در روز سه شنبه ۲۷ ابان هزینه وام مجردین نسبت به روز قبل خود  486 هزار تومان کاهش یابد. هزینه وام متاهلین نیز نسبت به روز قبل ۸۳۳ هزار تومان کاهش را تجربه کرد.

نوسانات قیمتی اوراق در روزهای اخیر در مرکز ۸۰ هزار تومان بالا و پایین میشوند. این افت و خیز های قیمتی اوراق تصویر ثابتی را از ارزانی یا گرانی وام مسکن حداقل بر اساس داده های یک ماه گذشته وام مسکن نمی دهد. بنابراین نمی توان پیش بینی دقیقی را از ارزانی یا گرانی وام مسکن درروز های آتی ارائه نمود. با این حال روند قیمتی ای که در روز جاری از وام مسکن شروعی دوباره را کلید زده است نشان می دهد که برای روزهای بعد می توان انتظار کاهش هزینه وام مسکن را داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 14 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا