مديران مناطق آزاد نگاهشان توسعه اقتصاد ملی باشد

ریال نیوز : مشاور رييس جمهور و دبير شورايعالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ويژه اقتصادي، در دومین روز از سفر به منطقه آزاد ماکو، در شورای اداری این منطقه گفت: مسئولین و مدیران مناطق آزاد نگاه فرا منطقه ای داشته باشند و تمام اقدامات و فعالیت ها علاوه بر رفع مشکلات اقتصادی منطقه در راستای توسعه اقتصاد ملی باشد.

به گزارش ریال نیوز، سعيد محمد در اين نشست، منطقه آزاد ماکو را منطقه ای بسیار مستعد و داراي ظرفيت فراوان عنوان کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز برای مناطق آزاد، رونق تولید، سرمایه گذاری،  صادرات، اشتغال و رفع مشکلات اقتصادی سرزمین اصلی ترسیم نموده اند. 

وي، سرمایه گذاران و نیروهای جوان مستعد منطقه را سرمایه های ارزشمند برای کشور توصیف کرد و ادامه داد: این جوانان پرانرژی علیرغم کاستی ها و سوء مدیریت دستگاه های دولتی همچنان چرخ تولید را فعال نگه داشته اند. 

مشاور رئیس جمهور،‌ با بیان این که عدم هماهنگی بین دستگاه های دولتی و نهادهای امنیتی، عمده مشکلات فعالان اقتصادی است تصریح کرد: تداخلات تصمیمات دستگاه ها و نگاه جزیره ای مانع تولید و صادرات است و باید همچون کشور ترکیه، ماده 65 احکام دائمی برنامه هاي توسعه کشور اعمال شود .

سعید محمد، از پیگیری رئیس جمهور و برخورد با دستگاه های متخلف با اجرای قانون 65 خبر داد و اضافه کرد: تمام منابع و اختیارات دستگاه های اجرایی در اختیار مدیریت مناطق آزاد است و تخلف دستگاه های اجرایی به شدت پیگیری خواهد شد. 

وی رفع مشکلات و درخواست های فعالان اقتصادی در کوتاه ترین زمان را خواستار شد و گفت: رویکرد دبیرخانه شورایعالی تسهیل سرمایه گذاری و توسعه تجارت  است و در این راستا از مسئولین منطقه می خواهیم تمام توان خود را بکار ببندند. 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان ساخت: تمام پروژه های عمرانی و زیرساختی منطقه باید پیوست فرهنگی داشته باشند. 

    مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این نشست از هزینه کرد 839 میلیارد تومانی سازمان منطقه آزاد برای پروژه های عمرانی و زیرساختی منطقه خبرداد و گفت:‌ 75 درصد درآمدهای منطقه صرف پروژه های عمرانی و زیرساختی شده است. 

محمدرضا عبدالرحيمي افزود: تکمیل پروژه های مهم نیمه تمام عمراني و آغاز عملیات پروژ های اولویت دار عمراني متناسب با منابع سازمان در کنار تسهیل و رفع موانع پیش روی سرمایه گذاران موجود و البته جلب و جذب سرمایه گذاری های جدید در بخش های مختلف صنعت، معدن، كشاورزي، گردشگري و خدمات هم زمان با چابك سازي سازمان منطقه آزاد به عنوان راهبردهاي پيش رو در دستور كار قرار گرفت.

عبدالرحیمی از شفاف سازی تمامی امورات سازمان با بارگذاری تمامی قراردادها و واگذاری ها در پرتال سازمان خبرداد و گفت: منطقه آزاد ماکو پیشران در شفاف سازی در بین مناطق آزاد كشور است و کلیه امورات اعم از واگذاری زمین،‌ ثبت شرکت و صدور تمامی مجوزها بصورت الکترونیکی صورت می گیرد.

وي، یکی از ضروریت های رسیدن به اهداف مناطق آزاد را برخورداری این منطقه از طرح جامع عنوان کرد و ادامه داد: مطالعات طرح جامع راهبردی – ساختاری توسعه منطقه تکمیل و برای تصویب به شورایعالی مناطق ارسال شده است. 

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو با تاکید بر این که ارتقای شاخص های سلامت و بهداشت  منطقه به عنوان زیربنای توسعه است تصریح کرد: رویکرد جدی و اصلی سازمان منطقه آزاد ماکو توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جوامع محلی است.

امام جمعه شهرستان ماکو نیز در این نشست، هر مسئولیتی در کشور را مسیری برای خدمت به مردم برشمرد و خواستار بهره گیری کامل از این فرصت برای خدمت به خلق شد.

حجت الاسلام سید محمد هاشمی، تحقق قانون مدیریت یکپارچه مناطق آزاد را در سایه اتحاد،‌ انسجام و همدلی تمامی نهادها و خدمتگزاران میسر دانست و افزود: مردم این منطقه مرزی شایسته خدمتگزاری هستند و در این خصوص مسئولین محترم تلاش مضاعف نمایند. 

حجت الاسلام جباری امام جمعه شوط نیز به اتمام پروژه های نیمه تمام زیرساختی تاکید کرد و خواستار رسیدگی مسئولین به مشکلات مردم منطقه شد. 

در ادامه اين نشست، حجت الاسلام طالبی امام جمعه پلدشت به بیان نکته نظرات و مسائل مربوط به این شهرستان پرداخت. 

فرمانداران شهرستان های ماکو،‌ شوط و پلدشت نیز در اين نشست به مشکلات شهرستانهایشان بخصوص مشکلات مسکن و اشتغال تاکید کردند.
 
نماینده مردم ماکو در مجلس شوراي اسلامي نیز به محصور شدن منطقه آزاد ماکو برای بهره گیری از مشوق ها و مزایای قانونی منطقه تاکید کرد و گفت:‌ تا زمانیکه فنس کشی منطقه به اتمام نرسیده مردم از ظرفیت های این منطقه منتفع نخواهند شد و در صورت محصور شدن منطقه مقوله قاچاق نیز معنا نخواهد داشت. 

محمد علیپور، دوگانگی مدیریت در منطقه و عدم اجرای ماده 65 احکام دائمی برنامه هاي توسعه کشور را عاملی برای عدم توفیق در رسیدن به اهداف منطقه آزاد برشمرد و افزود: اتمام راه محورهای پلدشت و دیگر پروژه های راهسازی که منطقه آزاد ماکو شروع کرده است ضروری است. 

عليپور، خواستار تحقق تخصیص اعتبارات مصوب برای اجرای پروژه فاضلاب ماکو شد و افزود: در این خصوص نیز اقداماتی انجام شده ولی علیرغم پیگیری های صورت گرفته فعلا تخصیص اعتبار صورت نگرفته است.

گفتني است؛ دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ویژه اقتصادی روز شنبه (27آذرماه) به منظور بازدید از طرح های عمرانی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو به این منطقه سفر كرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا