معافیت‌های مالیاتی ساماندهی می شوند

ریال نیوز : رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه ساماندهی معافیت های مالیاتی از برنامه های تحولی این سازمان است، گفت: معافیت های مالیاتی گسترده و غیرهدفمند، پاشنه آشیل نظام مالیاتی است.

   

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، در نخستین بازدید میدانی سال جدید در جمع مدیران، معاونین و روسای امور مالیاتی اداره کل امور مالیاتی مودیان بزرگ تاکید کرد: معافیت های مالیاتی گسترده و غیرهدفمند، پاشنه آشیل نظام مالیاتی است و ساماندهی معافیت های مالیاتی در دستور کار سازمان قرار دارد.

وی معافیت های گسترده و غیرضرور را از چالش های اساسی نظام مالیاتی برشمرد و گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که معافیت های مالیاتی، ساماندهی و هدفمند شوند که در اینصورت می توان انتظار داشت، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی نیز افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

دکتر منظور با بیان این که حجم گسترده معافیت های مالیاتی در کشور نیازمند بازنگری است، گفت: لغو معافیت مالیاتی صادرات مواد خام و نیمه خام و همچنین حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد از جمله مصادیق ساماندهی معافیت‌های مالیاتی است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی تغییرات در سیاست های این سازمان و اعمال جهت گیری های جدید در نظام مالیاتی، ضمن اشاره به برنامه ریزی برای کمک به تسریع امور در فرآیندها تاکید کرد: امسال بخشودگی جرایم، هدفمند خواهد بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: بخشودگی برخی جرایم باعث ایجاد فرهنگ و رویه نادرست برای به تاخیر انداختن پرداخت مالیات، بی نظمی در تمکین مالیاتی و به طور کلی قانون گریزی می‌شود؛ بنابراین امسال رویکرد این سازمان برای بخشودگی جرایم مالیاتی متفاوت خواهد بود.

وی با بیان این که تکریم مودیان خوش حساب و مودیانی که به موقع به تکالیف قانونی خود عمل می کنند یک اصل و ضرورت است، گفت: اجازه سوء استفاده به کسانی که به اشکال مختلف درصدد فرار مالیاتی یا اجتناب از پرداخت مالیات هستند را نمی دهیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، فساد را خط قرمز این سازمان قلمداد کرد و گفت: قاطبه همکاران این دستگاه به اصول و ارزش های سازمانی پایبند و متعهد هستند و برخورد قاطع و جدی با متخلفان در دستور کار قرار دارد و اجازه نمی دهیم، عده ای معدود، وجهه و اعتبار سازمان را در نزد مردم خدشه دار نمایند.

دکتر منظور در ادامه با تاکید بر این که تحول در نظام مالیاتی در حال رقم خوردن است، تصریح کرد: تحقق بیش از 110 درصدی درآمدهای مالیاتی سال گذشته نتیجه تلاش حداکثری و زحمات بی وقفه همکاران این سازمان است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این که اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان یکی از اقدامات اساسی سازمان برای هوشمندسازی نظام مالیاتی است، گفت: در کنار اجرای این قانون، اگر پایه های جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد نیز اجرایی شوند، تحول مورد انتظار در نظام مالیاتی به شکل مطلوب رخ خواهد داد.

وی، اصلاح و تحول در نظام مالیاتی را مطالبه ملی و اولویت مهم کشور خواند و گفت: آینده رشد و توسعه اقتصادی کشور درگرو اصلاحات نظام مالیاتی است.

دکتر منظور اظهار داشت: اثرات فشارها و تکانه های خارجی با مالیات ستانی نوین، قابل خنثی سازی است و باید به سمتی حرکت کنیم که بخش اعظم بودجه کشور از محل مالیات ها تامین شود. نظام مالیاتی پیشرو می تواند بودجه فارغ از نفت ایجاد کند و همه ما مسئولیم که در این گفتمان سازی مشارکت کنیم.

وی با اشاره به شناسایی حدود یک میلیون مودی جدید عنوان داشت: امسال تغییراتی در اجرای ماده (100) قانون مالیات های مستقیم خواهیم داشت و تولید اظهارنامه برآوردی برای بخش قابل توجهی از مودیان نیز در دستور کار سازمان قرار دارد.

دکتر منظور ادامه داد: این که طلافروشان و آهن فروشان بزرگ از تبصره ماده (100) استفاده کنند از عدالت مالیاتی به دور است و تبصره ماده (100) برای کسب و کار خرد طراحی شده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با قدردانی از زحمات همکاران اداره کل امور مالیاتی مودیان بزرگ در تحقق ماموریت های سازمان، بیان داشت: این اداره کل نقش ویژه و مهمی در تحقق درآمدهای مالیاتی و تحول‌آفرینی در نظام مالیاتی کشور دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =

دکمه بازگشت به بالا