موج تعطیلی در کمین واحدهای تولید مبل

به گزارش ریال نیوز، حسن احمدیان ، با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز صنعت مبلمان از طریق واردات تأمین می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه در این صنعت رویکرد صادراتی حاکم است و ۱۰۰ درصد نیاز داخل تاکنون تامین شده، تامین مواد اولیه در رقابت پذیری تولیدات کشور نقش بسزایی دارد. اما بی‌ثباتی نرخ ارز، عدم تخصیص ارز از بانک مرکزی و سیاست‌های متغیر وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از نظر ممنوعیت ثبت سفارش برخی کالاها، مجموعا باعث شده بازار مواد اولیه صنعت مبلمان بی ثبات باشد، برخی از آنها نایاب و قیمتشان چند برابر شود.

وی افزود: در چنین شرایطی در بازار مواد اولیه تولید داخل هم مشکلاتی ایجاد می‌شود و در بازار آنها هم شاهد تک تازی هستیم، به طوری که فروشندگان هر نرخی را بخواهند روی محصولات خود می‌گذارند و سازمان حمایت هم هیچ کنترلی نمی‌کند. برای مثال اخیرا قیمت فوم و اسفنج سه تا چهار برابر و قیمت ام دی اف بیش از دو برابر شده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران، با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت به دلیل مسائل تورم‌زا در کشور است، تصریح کرد: با این وجود این این میزان افزایش قیمت مواد اولیه تولید داخل منطقی نیست. وقتی نیروی انسانی، آب، برق، گاز، تلفن و غیره داخلی است و حتی گفته می‌شود بخشی از چوب‌ها مورد نیاز برای تولید ام دی اف از جنگل‌های داخلی تامین می‌شود، افزایش قیمت ربطی به تحریم ندارد.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از فوم و اسفنج توسط پتروشیمی‌ها تامین می‌شود و مقدار جزئی آن وارداتی است، بنابراین دلیلی برای افزایش چهار برابری قیمت وجود ندارد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد ایراد اصلی مدیریت در توزیع است که باعث می‌شود مواد اولیه به دست مصرف‌کننده نرسد.

احمدیان با بیان اینکه صنعت مبلمان پیش از شیوع ویروس کرونا هم بیش از ۴۰ درصد ظرفیت خالی داشت، تصریح کرد: با شیوع این ویروس، افزایش نرخ ارز و عدم تأمین مواد اولیه خیلی از کارخانجات تولیدی در حال تعطیلی هستند. بخشی از کارگران در این صنعت بیکار شدند و موج تعطیلی در این صنعت به سرعت در حال افزایش است. درباره این مشکلات با وزارت صنعت، بانک مرکزی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و تعزیرات حکومتی صحبت کردیم، اما نتیجه‌ای حاصل نشده است. سازمان‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت و تعزیرات هم بیشتر به محصول نهایی توجه دارند تا تامین مواد اولیه.

اخیرا علی رسول زاده،  نایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران هم گفته بود که بیش از ۳۰ درصد شرکت‌های فعال در صنعت مبلمان در شش ماه گذشته زمین گیر شدند و بیشتر واحدهای تولیدی باقیمانده هم تنها با حدود ۳۰ درصد ظرفیت در حال کار هستند، چراکه دست‌اندرکاران صنعت مبل ۲۰ هفته است که هیچ ارزی دریافت نکرده‌اند و از دو هفته پیش تا کنون، صنایع پتروشیمی به کارخانه داران، مواد مورد نیاز برای تولید فوم را نمی‌دهند و قیمت این محصول در این مدت، سه برابر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − شش =

دکمه بازگشت به بالا