اسلایدرصنعت

میانگین حقوق کارمندان دولت از ۶ میلیون تومان فراتر رفت

به گزارش ریال نیوز؛ سازمان برنامه و بودجه کشور اخیرا اعلام کرده است، متوسط حقوق کارمندان دولت از حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان در سال ٩٢ به شش میلیون و صد هزارتومان در سال ٩٨ رسیده و رشد چهار برابری داشته است.

بنا بر گزارش  سازمان برنامه وبودجه کشور ، حداقل حقوق کارمندان در ابتدای دولت تدبیر و امید ۴۷۵ هزار تومان بوده که هم‌اکنون به دومیلیون ۸۰۰ هزار تومان رسیده که حدودا شش برابر رشد یافته است.

بر اساس اعلام پیشین معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه،  کف حداقل حقوق کارمندان دولتی در سال جاری حدود ۷۰ درصد رشد کرده است. بررسیها نشان میدهد با توجه به اعمال افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون  مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۱۳۸۶ دریافتی بسیاری از کارمندان دولتی رشد قابل توجه داشته است.

همانطور که مشخص است  دولت در سال آخر فعالیت خود اهتمام ویژه ای به افزایش دریافتی بازنشستگان نیز داشته است. این در حالی است که کل نیروهای حقوق بگیر دولت در سنوات اخیر اعم از شاغل رسمی و قراردادی و بازنشستگان حدود ۴ میلیون نفر می باشد.

اما باید به این نکته نیز توجه داشت که  از حدود ۲۳ میلیون نفر شاغل در اقتصاد ایران نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در بخش خصوصی فعال هستند که امروز جمعیتی نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای دفترچه بیمه تأمین اجتماعی هستند. به نظر می رسد کارگران و حقوق بگیران بخش خصوصی بر اساس تورمهای شکل گرفته در یک دهه اخیر به شدت با چالش رو به رو شده اند.

در این بین سؤالی که ایجاد می شود این است که با وجود شائبه های جدی کسری بودجه دولت در سال آخر خود چگونه سهم حقوق بگیران دولت تا این حد افزایش داشته و ظاهرا اختلاف دریافتی حقوق بگیران دولتی و کارگران در بخش خصوصی بسیار جدی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

دکمه بازگشت به بالا