پیشنهاد وزیر نفت به جهاد دانشگاهی برای ساخت دکل های دریایی

ریال نیوز : وزیر نفت در نشست مشترک با رییس جهاد دانشگاهی، این نهاد را در اولویت تامین تجهیزات صنعت نفت خواند و پیشنهاد داد تا با توجه به نیاز کشور به دکل‌های دریایی، جهاد دانشگاهی در این حوزه ورود کند.

به گزارش ریال نیوز، در سالی که از جانب رهبر معظم انقلاب تحت عنوان «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری شده است، نشست مشترک مهندس جواد اوجی، وزیر نفت و دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی و معاونان و مدیران ارشد این دو مجموعه باهدف بررسی آخرین وضعیت قراردادهای طرفین و بهره‌گیری از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در پروژه‌های دانش‌بنیان صنعت نفت (۲۷ فروردین‌ماه) در دفتر وزیر نفت برگزار شد.

در ابتدای این نشست مشترک آخرین وضعیت قراردادهای همکاری جهاددانشگاهی و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت در زمینه تولید و تأمین ۵۹ رول کلاف لوله مغزی سیار، بازوهای بارگیری، مته‌های PDC، پکیج تصفیه پساب صنعتی واحد بهره‌برداری قشم و تخلیه محیط پذیر مطابق استانداردها (شرکت فلات قاره)، ساخت و بازسازی تعدادی از دکل‌های حفاری (شرکت ملی حفاری)، بحث نمک‌زدایی یا فراورش نفت خام با شرکت مهندسی و توسعه نفت و … موردبررسی قرار گرفت.

آمادگی و توان ساخت توربین و الکتروکمپروسورها توسط جهاددانشگاهی ازجمله موارد دیگری بود که در این جلسه توسط مدیران ارشد این دو مجموعه به آن تاکید شد.

جهاد دانشگاهی در اولویت تامین تجهیزات صنعت نفت

در ادامه وزیر نفت با توجه به گزارش‌های ارایه شده به توانمندی‌های جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های این نهاد باید از آنها استفاده کرد و کسی حق خرید خارجی و تجهیزاتی که در داخل توان تامین آن است را ندارد و جهاد دانشگاهی در اولویت تامین تجهیزات داخلی است.

مهندس اوجی با اشاره به شعار سال و بیان اینکه هم ما و هم شما باید در تحقق شعار سال بکوشیم گفت: همه مدیران وزارت نفت اعتقاد به بحث خودکفایی و ساخت داخل دارند و با توجه به ظرفیتی که جهاد دانشگاهی دارد و قراردادهای خوبی که با این وزارتخانه منعقد کرده است، آماده حمایت و توسعه همکاری‌ها با این نهاد هستیم.

وی ادامه داد: باوجود آشنایی کامل جهاددانشگاهی با مباحث دانش‌بنیان در حوزه نفت و گاز، ما پای‌کار هستیم و آماده‌ایم هرجایی که این نهاد احساس می‌کند می‌تواند نیازهای صنعت نفت را به‌ویژه در زمینه‌هایی که واردات انجام می‌شود، برآورده کند از آن‌ها حمایت ‌کنیم.

وزیر نفت در این رابطه به مشکل کشور در زمینه دکل‌های دریایی اشاره و درخواست ورود جهاد دانشگاهی برای تأمین این دکل‌ها را داد و گفت: با ورود جهاد دانشگاهی به این حوزه امیدواریم اولین دکل دریایی در کشور ساخته شود و وزارت نفت همه‌جانبه حمایت می‌کند تا این کار آغاز شود.

وی همچنین از مسئولان جهاد دانشگاهی خواست تا پیشنهادات جدید دانش بنیان خود را در زمینه‌های موردنیاز صنعت نفت به این وزارتخانه اعلام کنند.

آمادگی جهاد دانشگاهی برای ساخت دکل‌های دریایی

رییس جهاد دانشگاهی نیز در این نشست مشترک با استقبال از حمایت وزیر نفت از توانمندی‌های جهاد دانشگاهی گفت: تلاش ما این است که در این نهاد با انجام کار خوب این حمایت‌ها جبران شود. در کشور ما هر جا موفق بوده‌ایم، مدیران این ریسک معقول را در حمایت از تولید داخل انجام داده‌اند و ما نیز در جهاد دانشگاهی تلاش کرده‌ایم به ریسک آن‌ها با کار خوب پاسخ دهیم.

دکتر طیبی درخصوص پیشنهاد وزیر نفت در رابطه با ورود جهاد دانشگاهی در حوزه طراحی و ساخت دکل‌های دریایی گفت: در این زمینه آمادگی لازم در جهاد دانشگاهی وجود دارد و آماده هستیم و با شکل‌گیری یک همکاری منسجم بین وزارت نفت و جهاد دانشگاهی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این حوزه ورود کنیم.

توانمندی‌‎های جهاد دانشگاهی در زمینه‌های ازدیاد برداشت و پمپ‌های درون‌چاهی نفت (ESP) موضوعات دیگری بود که دکتر طیبی در این نشست به آن‌ها اشاره کرد و گفت: در صورت حمایت در این حوزه‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد.

رییس جهاد دانشگاهی همچنین در این نشست مشترک به مشکل تامین منابع مالی و تحریم‌ها اشاره کرد و از آن‌ها به‌عنوان موانعی نام برد که پروژه‌های تولید داخل را طولانی‌تر می‌کند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، طی سالیان گذشته و همچنین در جریان بازدید وزیر نفت و معاونان این وزارتخانه از نمایشگاه بزرگ دستاوردها و توانمندی‌های جهاد دانشگاهی در دی ماه ۱۴۰۰چندین تفاهم‌نامه‌ و قرارداد همکاری به امضای این دو مجموعه رسیده و وزیر نفت ابراز امیدواری کرد تا بتوانیم با ظرفیت جهاد دانشگاهی و نیازی که صنعت نفت امروز به دانش روز به‌ویژه در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان دارد، به تحول اساسی در صنعت نفت دست پیدا کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 15 =

دکمه بازگشت به بالا