پیش‌بینی اوپک از تقاضای نفت

اوپک در گزارش ماه ژوئن خود اعلام کرد پس از نیمه اول سال ۲۰۲۰ که به دلیل تاثیر شیوع بیماری کووید ۱۹ روی اقتصاد جهانی و عوامل بنیادین بازار نفت، کم‌سابقه و پرحادثه بود، اوضاع در حال آرام شدن است.

این گروه پیش بینی کرد تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۶.۴ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد که کمتر از کاهش ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز در نیمه اول است.

طبق تحلیل اوپک که ۱۳ کشور عضو دارد، این گروه در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۷.۸۱ میلیون بشکه در روز و در سه ماهه چهارم ۳۱.۲ میلیون بشکه در روز نفت بدون ایجاد مازاد عرضه تولید خواهد کرد.

این گروه در ماه مه با کاهش تولید به میزان ۶.۳ میلیون بشکه در روز، ۲۴.۲۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که نشان می‌دهد فضای کافی برای اوپک و شرکایش به منظور تسهیل کاهش تولید در ماه‌های آینده وجود دارد.

اما نمایندگان اوپک در خصوص تسهیل کاهش تولید به این زودی محتاط مانده‌اند و در گزارش اوپک خاطرنشان شده که ابهامات فراوانی در پیش بینی‌ها وجود دارد و حتی اگر محدودیت تولید داوطلبانه اوپک حفظ شود، ممکن است ماه‌ها زمان لازم باشد تا سطح ذخایر جهانی نفت پایین بیاید.

یک نماینده اوپک به پایگاه خبری “اس اند پی گلوبال پلاتس” گفت: اوضاع اکنون خوب به نظر می‌رسد اما ما باید بسیار محتاط باشیم. باید در صورت موج دوم شیوع ویروس کرونا باید چه انتظاری درباره رشد اقتصادی داشته باشیم.

بر اساس گزارش ماهانه اوپک که از آمار شش منبع ثانویه بهره گرفته، عراق و نیجریه بزرگترین تخلف کنندگان در عمل به سهمیه کاهش تولید بوده اند. هر دو کشور در نشست ششم ژوئن گروه اوپک پلاس برای بهبود پایبندی خود و جبران بدعهدی از سوی عربستان سعودی و روسیه تحت فشار قرار گرفتند و وادار شدند متعهد شوند با کاهش بیشتر تولید، پایبندی خود را بهبود خواهند بخشید.

عراق در ماه مه ۴.۱۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که حدود ۵۸۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه تولید این کشور بود و نیجریه ۱.۵۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۱۸۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه تولیدش بود.

عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است، در ماه میلادی گذشته ۸.۴۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد.

در این گزارش آمار همه ۱۰ کشور غیرعضو اوپک که در گروه اوپک پلاس حضور دارند، ارایه نشد اما اعلام شد که تولید مایعات نفتی روسیه ۹.۵۹ میلیون بشکه در روز شامل ۹۱۸ هزار بشکه در روز میعانات بود که نشان می‌دهد تولید نفت خام این کشور ۸.۶۷ میلیون بشکه در روز بوده که اندکی بالاتر از سهمیه تولید ۸.۴۹ میلیون بشکه در روز بوده است.

طبق گزارش اوپک، پیش بینی بهبود بازار نفت تحت تاثیر تلاشهای اوپک پلاس در جهت تثبیت بازار و رشد اقتصادی جهانی بوده است.

در مجموع، اتحاد اوپک پلاس باعث شد تولید جهانی نفت در ماه مه ۸.۸۴ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند که معادل ۹ درصد از تولید پیش از بحران شیوع ویروس کرونا بود. تولید نفت در خارج از این گروه نیز دو میلیون بشکه در روز در آوریل و ۸۰۰ هزار بشکه در روز در ماه مه کاهش پیدا کرد که عمدتا در آمریکا و کانادا بود.

اوپک پیش بینی کرد که تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته ۹.۰۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد و به ۹۰.۵۹ میلیون بشکه در روز می‌رسد که این پیش بینی نسبت به ارزیابی گزارش قبلی این گروه تغییری نداشت.

بنا بر گزارش اوپک، ذخایر جهانی نفت در آوریل به ۳.۰۷ میلیارد بشکه افزایش یافت که حدود ۱۴۱ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله بود.

بر اساس گزارش پلاتس، عربستان سعودی و هم پیمانانش در خلیج فارس پیش از این که با کاهش چشمگیر تولید موافقت کنند، با به راه انداختن جنگ قیمت نفت با روسیه و افزایش تولید سهم قابل ملاحظه‌ای در رشد سطح ذخایر داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا