گاز آذربایجان به اروپا  می رود

به گزارش ریال نیوز، این طرح همزمان با تشدید منازعه نظامی در منطقه ناگورنو قره باغ اعلام شده است. ارمنستان و جمهوری آذربایجان وارد شدیدترین درگیری نظامی بر سر منطقه ناگورنو قره باغ در بیش از دو دهه گذشته شده اند و تلاشهای دیپلماتیک بین المللی برای متوقف کردن این منازعه همچنان ادامه دارد.

شرکت BP در خط لوله ترانس آدریاتیک سهامدار است که بخشی از پروژه کریدور گاز جنوبی بوده و برای صادرات انرژی از میدان فراساحلی شاه دنیز جمهوری آذربایجان به اروپا طراحی شده است.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد انتظار می رود راه اندازی این خط لوله تا نوامبر آماده شود.

این امر به کنسرسیوم شاه دنیز امکان می دهد طبق برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال ۲۰۲۰ گامهای نهایی را برای آغاز عرضه بیست ساله گاز طبیعی از جمهوری آذربایجان به مشتریان در ایتالیا، یونان و بلغارستان بردارد.

کریدور گاز جنوبی ۴۰ میلیارد دلاری از میدان عظیم شاه دنیز ۲ در دریای خزر گاز را منتقل خواهد کرد و از حمایت کمیسیون اروپا برخودار است که به دنبال کاهش وابستگی اروپا به انرژی روسیه است.

بر اساس گزارش رویترز، از کریدور جنوبی تکمیل شده، ترکیه شش میلیارد متر مکعب در سال گاز جمهوری آذربایجان را دریافت خواهد کرد و ۱۰ میلیارد متر مکعب هم برای اروپا اختصاص یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا