گردشگری حق همه مردم است

ریال نیوز : عزت‌الله ضرغامی با بیان این‌که کشورهای رقیب تلاش می‌کنند صنعت گردشگری در ایران رونق نگیرد، گفت: گردشگری حق همه مردم دنیا است و هیچ‌کس نمی‌تواند جلو آن را بگیرد. این تفکر اشتباه است که گمان کنیم گردشگری موضوعی لاکچری و تزئینی است.

به گزارش ریال نیوز، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این اظهارات را درحالی مطرح کرد که لایحه بودجه ۱۴۰۱ و افزایش احتمالی عوارض خروج از کشور در سال آینده، بحث‌برانگیز شده است. هرچند سخن او خطاب به سفیران ایرانی در کشورهای همسایه بود که در حضور مسؤولانی از دفتر مقام معظم رهبری، وزیر امور خارجه، وزیر ورزش و جوانان و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مطرح شد.

ضرغامی در این گردهمایی اظهار کرد: امروز دیپلماسی فعال در دنیا، دیپلماسی گردشگری است و ارزش‌ها، ظرفیت‌ها و داشته‌های هر کشور از طریق گردشگری به مردم سایر کشورها معرفی می‌شود.

او بیان کرد: اعتقاد ما بر این است که حتی صدور انقلاب از مسیر گردشگری امکان‌پذیر است؛ چرا که بر اساس بررسی‌های انجام‌شده بیش از ۹۰ درصد گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند، از سفر به ایران احساس رضایت دارند.

او در ادامه به نقش گردشگری در تقویت روابط با کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: به طور حتم گردشگری در این حوزه اهمیت دارد. درخواست من از شما این است که در هر کشوری که ماموریت دارید به موضوع گردشگری توجه کنید و این موضوع را بدانید که گردشگری دارای اهمیت فراوانی است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به همکاری وزارت امور خارجه اشاره کرد و یادآور شد: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی بین این دو وزارتخانه برقرار است که از سرگیری صدور روادید که مدت ۲۰ ماه متوقف شده بود، نمونه‌ای از این همکاری خوب است.

او همچنین گفت: این تفکر اشتباه است که گمان کنیم گردشگری موضوعی لاکچری و تزئینی است. گردشگری امری حیاتی است که علاوه‌بر تقویت روابط فرهنگی و سیاسی، اقتصاد را نیز پویا می‌کند و سرشار از درآمد است.

ضرغامی اظهار کرد: سال‌هاست کشورهای رقیب تلاش می‌کنند که صنعت گردشگری در ایران رونق نگیرد؛ چرا که مزیت‌های نسبی تاریخی، فرهنگی، طبیعی و جاذبه‌های گردشگری کشور باعث می‌شود بخش زیادی از سهمیه گردشگر جهانی به‌ویژه در منطقه در اختیار ایران قرار بگیرد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره انتظارات دو وزارتخانه از یکدیگر، گفت: نقش شما رؤسای نمایندگی‌های ایران در کشورهای مختلف بسیار اهمیت دارد. انتظار ما این است که سفرا و نمایندگان در این حوزه فعالانه رفتار کنند. شناسایی و ارتباط آژانس‌ها و تورگردانان فعال در کشورهای هدف و ایجاد ارتباط مؤثر با ایران از وظایف سفر است.

او تاکید کرد: هر سفارتخانه باید فردی خلاق، با انگیزه و با دانش گردشگری را در این حوزه مسؤول کند.

ضرغامی به نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مقابل این انتظار اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی تورهای آشناسازی از جمله اقدامات ما در این وزارتخانه خواهد بود.
منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا