گفته های روحانی قبل از سفر به ترکیه

به گزارش ریال نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی ،رئیس‌جمهور پیش از سفر به ترکیه در فرودگاه مهرآباد و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این سفر به دعوت رئیس‌جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان صورت می‌گیرد و برای شرکت در شورای عالی راهبردی دو کشور است.

وی با بیان این که به طور طبیعی به غیر از جلسه شورای عالی، هیئت دولت دو کشور با همدیگر جلسه‌ای خواهند داشت، گفت: وزرا نیز با همتایان خود ملاقات و گفت‌وگو خواهند کرد.

رئیس‌جمهور، ترکیه را دارای اهمیت خاصی برای جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: ترکیه به عنوان یک دوست مهم و تأثیرگذار در منطقه و با اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی برای ما مهم است.

روحانی مواضع ترکیه و شخص آقای اردوغان در ماه‌های اخیر در برابر توطئه تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را خوب و قاطع عنوان کرد و گفت: بیشتر همسایگان ما، از جمله ترکیه با یک بیان صریح به آمریکایی‌ها اعلام کردند که دوران دیکته کردن سیاست‌ها از طرف آمریکا به دیگران، به سر آمده است

آمریکا قادر نیست برای ملت‌های منطقه نسخه بپیچد

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با تأکید بر این که آمریکا قادر نیست از هزاران کیلومتر فاصله، برای منطقه و روابط کشورها و ملت‌های بزرگ این منطقه نسخه‌ بپیچد، گفت: در این سفر در خصوص مسائل ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و همکاری‌های بانکی، اقتصادی، انرژی، نفت و گاز، رایزنی خواهد شد و در این زمینه‌ها هم اسنادی به امضا خواهد رسید.

رئیس‌جمهور با اشاره به حضور تجار و بازرگانان در این سفر گفت: یک همایش اقتصادی در آنکارا برگزار خواهد شد. زمینه بسیار خوبی برای توسعه روابط وجود دارد و حجم روابط در حال حاضر ۱۰ میلیارد دلار است که به نظر ما بسیار پایین بوده و تأکید ما بر ۳۰ میلیارد دلار است که در این سفر آن را پیگیری می‌کنیم.

روحانی با بیان این که به غیر از روابط دوجانبه، مسائل ترانزیتی هم برای ما بسیار مهم است، افزود: یکی از کشورهایی که می‌تواند بین کشورهای شرقی و غربی ما اتصال ایجاد کند، ترکیه است. مسائل مواصلاتی برای ما بسیار مهم است.

وی با اشاره به مذاکرات سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه تصریح کرد: این مذاکرات مهم است و اخیراً در ژنو نیز مذاکراتی صورت گرفت.

رئیس‌جمهور با اشاره به دو هدف جمهوری اسلامی ایران از این مذاکرات گفت: امنیت سوریه و بازگشت مردم آواره به کشورشان هدف اول ماست و هدف دوم اینکه سرنوشت سوریه باید در اختیار مردم سوریه باشد.

روحانی با بیان این که در این سفر در زمینه امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم که جزو مسائل مهم دو کشور است و اقدامات خوبی در مرزهای دو کشور صورت گرفته و همچنین در زمینه همکاری در مباحث مهاجرین مذاکره انجام خواهد شد، گفت: ترکیه اخیرا مشغول ایجاد دیواری در مناطق شرقی خود است که مقداری از آن کشیده شده است. مساله محیط زیست از دیگر موضوعات مهم برای ما است و نیاز داریم در این زمینه با کشور ترکیه گفتگو داشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا